Με την ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σέρτζι Ρομπέρτο

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Μπαρτσελόνα! Η καταλανική ομάδα επικράτησε με 3-2 της Αλμερίας έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σέρτζι Ρομπέρτο και ανέβηκε στην 3η θέση και στο -6 από την πρωτοπόρο Τζιρόνα.

Από την άλλη, η αξιόμαχη Αλμερία συνεχίζει να είναι ουραγός, με μόλις πέντε βαθμούς.

Πολύ καλά μπήκε η Μπαρτσελόνα στο ματς, πιέζοντας την Αλμερία, με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Αυτή την υπεροχή οι γηπεδούχοι την μετουσίωσαν σε γκολ, όταν ο Ραφίνια στο 33ο λεπτό έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση και ο Λέο Μπαπτιστάο στο 41’ έκανε το 1-1. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Τσάβι να απειλεί την αντίπαλη εστία και να έχει περισσότερες ευκαιρίες για γκολ.

Ο Σέρτζι Ρομπέρτο με υπέροχη κεφαλιά στο 60’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα κάνοντας το 2-1, ενώ ο Γκονζάλεθ στο 71’ ισοφάρισε για το 2-2, παγώνοντας όλο το γήπεδο.

Τα λεπτά κυλούσαν, οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν μάλιστα μια τεράστια ευκαιρία στο φινάλε να κάνουν το 3-2, αλλά ούτε ο Λεβαντόφσκι, ούτε ο Γκιντογκάν δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από θέση τετ-α-τετ.

Τη λύση όμως ξανά ο Σέρτζι Ρομπέρτο ο οποίος στο 83’ έγραψε το 3-2, μετά από υπέροχη μπαλιά του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, παίρνοντας μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε στην 3η θέση. Από την άλλη, η Αλμερία παρέμεινε στην τελευταία θέση με 5 βαθμούς.