Νεβερκούπεν, τέλος: Πρωταθλήτρια Γερμανίας η απίθανη Λεβερκούζεν!

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έγραψε ιστορία

Την 1η Ιουλίου, η Μπάγερ Λεβερκούζεν κλείνει τα 120 χρόνια ζωής!

Όμως, αυτή τη φορά, οι «ασπιρίνες» θα κάνουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους γενέθλια ως πρωταθλητές Γερμανίας!

Η ομαδάρα του Τσάμπι Αλόνσο που έχει τρελάνει ολόκληρη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, ολοκλήρωσε το «θαύμα» της το βράδυ της Κυριακής, σφραγίζοντας μέσα στο σπίτι της την κατάκτηση της πρώτης σαλατιέρας της ιστορίας της μετά και το εντυπωσιακό 5-0 επί της Βέρντερ Βρέμης στην κατάμεστη «BayArena»!

Πέντε στροφές πριν το φινάλε της φετινής Bundesliga, η Μπάγερ αποτίναξε μια για πάντα από πάνω της την... ρετσινιά της «Νεβερκούπεν», βάζοντας παράλληλα τέλος στην παντοδυναμία της Μπάγερν Μονάχου με 11 διαδοχικά πρωταθλήματα!

Ο σύλλογος της Ρινανίας έσπασε όλα τα «κοντέρ», γράφοντας ιστορία σε επίπεδο πρωταθλήματος, καθώς ξεπέρασε τις Ντόρτμουντ (2011/12) και Μπάγερν Μονάχου (2013/14) και έγινε η πρώτη ομάδα από καταβολής πρωταθλήματος με αήττητο σερί 29 αγωνιστικών (25-4-0)!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Μπάγερ έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης επί της Βέρντερ, με τέρμα του Μπονιφάς στο 25ο λεπτό. Οι «ασπιρίνες»... χτύπησαν τρεις ακόμα φορές στην επανάληψη εν μέσω αποθέωσης, με τα υπέροχα τέρματα των Τσάκα και Βιρτς στο 60ο και 68ο λεπτό αντίστοιχα, βάζοντας «φωτιά» στην «BayArena»!

Στο 83ο λεπτό, ο Φλόριαν Βιρτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 4-0 με τους φιλάθλους της Μπάγερ να μην μπορούν να συγκρατήσουν την χαρά τους και να... μπουκάρουν στον αγωνιστικό χώρο, διακόπτοντας προσωρινά το ματς!

Μάλιστα, ο 20χρονος Γερμανός μεσοεπιθετικός είπε να... τρελάνει μια και καλή τους φίλους της ομάδας, βάζοντας το «κερασάκι» στην τούρτα για το τελικό 5-0 στο 90', με τους φιλάθλους να «μπουκάρουν» ξανά στον αγωνιστικό χώρο!

Η ευτυχία και η χαρά ήταν του κόσμου και της ομάδας ήταν τέτοια, που κανείς δεν είχε σκοπό να φύγει από το χορτάρι, με τον διαιτητή να αναγκάζεται να σφυρίξει κατευθείαν τη λήξη του αγώνα!

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση