Τα βρήκαν στη... μέση στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς! (vid)

Συμβιβασμός στο «Στάμφορντ Μπριτζ» ανάμεσα σε Τσέλσι και Λίβερπουλ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φετινής σεζόν στην Premier League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το μεγάλο ντέρμπι στο Λονδίνο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας ξέφρενο ρυθμό στο ματς. Η πρώτη που απείλησε ήταν η Λίβερπουλ με τον Ζότα στο 6ο λεπτό, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Μο Σαλάχ και με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων!

Ό,τι δεν μπόρεσαν να κάνουν νωρίτερα οι δύο επιθετικοί των «reds», το έκανε ο Λουίς Ντίαζ στο 18' με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι για το 1-0, έπειτα από μαγική διαγώνια μπαλιά του Σαλάχ με την οποία «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα!

Με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ. Στο 29', ο Σαλάχ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή, με το VAR τελικώς να ακυρώνει το τέρμα για οριακό οφσάιντ.

Από το 30' και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Τσέλσι ανέβασε στροφές, φτάνοντας στην ισοφάριση στην πρώτη της κιόλας αξιόλογη ευκαιρία στο ματς με σκόρερ τον Ντισασί!

Συγκεκριμένα, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Άλισον, οι «μπλε» έφεραν το ματς στα ίσα με κοντινή του Γάλλου αμυντικού στο 37ο λεπτό. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ανατροπή, όμως, όπως και νωρίτερα με τον Σαλάχ, έτσι και στη φάση του 39', ο Τσίγλουελ υποδείχθηκε από το VAR σε θέση οφσάιντ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα το ματς. Πάντως, στις καθυστερήσεις του αγώνα, Τσέλσι και Λίβερπουλ είχαν από μία μεγάλη φάση για να «κλέψουν» το τρίποντο, αρχικώς οι «reds» με τον Νούνιες στο 90+2' και ακολούθως οι «μπλε» δευτερόλεπτα αργότερα με τον Μούντρικ.

Πηγή: sportfm.gr