Τούμπαρε την Αλαβές και πλησίασε κορυφή η Μπαρτσελόνα!

Πήρε μια σημαντική νίκη με 2-1 για να βρεθεί στο -4 από την πρωτοπόρο Τζιρόνα

Ζορίστηκε, αλλά πήρε τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή η Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Τσάβι βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη… σέντρα στο παιχνίδι απέναντι στην Αλαβές, αλλά κατάφερε να το φέρει «τούμπα» και να πάρει σπουδαία νίκη με 2-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Λεβαντόφσκι με δύο γκολ, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο μεγάλο τρίποντο των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι βρίσκονται στο -2 από τη δεύτερη Ρεάλ και στο -4 από την πρωτοπόρο Τζιρόνα. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με τις εντυπώσεις, δεν πήραν κάτι από το ματς αλλά βρίσκονται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα λοιπόν, η Αλαβές έγραψε το 1-0 με τον Ομορόντιον, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στη συνέχεια και για δεύτερο γκολ και τους «μπλαουγκράνα» να μην μπορούν να βρουν τα πατήματά τους.

Πιο δυνατά μπήκε η ομάδα του Τσάβι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καταλανό τεχνικό να κάνει τις κατάλληλες αλλαγές για να τονώσει την ομάδα του, κάτι που το κατάφερε με επιτυχία.

Ο Λεβαντόφσκι στο 53ο λεπτό έκανε το 1-1 και από τότε και ύστερα η Μπαρτσελόνα πήρε τα πάνω της και μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει και να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι Καταλανοί κέρδισαν πέναλτι στο 77’ με τον Λέβα να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 2-1!
Το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει τη διαφορά, τόσο από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης, όσο και από την πρώτη Τζιρόνα. Από την άλλη, η Αλαβές παρέμεινε στην 14η θέση με 12 βαθμούς.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση