Η Παρί «έκλεισε» το σπίτι της Μπαρτσελόνα!

Έριξαν τεσσάρα οι Γάλλοι στους Ισπανούς και έκλεισαν ραντεβού με την Ντόρτμουντ

Απίστευτο διπλό πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν μέσα στη Βαρκελώνη, επικρατώντας με 4-1 της Μπαρτσελόνα, κάνοντας την ολική ανατροπή του πρώτου αγώνα που έληξε με 3-2 υπέρ των Καταλανών στη Γαλλία και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Παριζιάνους ο Κίλιαν Εμπαμπέ που σκόραρε δυο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Η Παρί θα βρει απέναντι της την Μπορούσια Ντόρτμουντ που απέκλεισε την Ατλέτικο.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι με σκοπό να φτάσει πρώτη στο γκολ και να θέσει ακόμη πιο γερές βάσεις για την πρόκριση. Πράγμα που κατάφερε, καθώς μόλις στο 12ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Ραφίνια.

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, μέχρι το 29ο λεπτό που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Αραούχο, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα.

Εκεί τα πάντα άλλαξαν στο παιχνίδι, με την Παρί να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα και έντεκα λεπτά μετά, στο 40’ ο Ντεμπελέ έφερε το παιχνίδι ίσα, στέλνοντας τις δύο ομάδες με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Παρί έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να φέρει τα πάνω-κάτω, πράγμα που κατάφερε.

Οι Γάλλοι πίεσαν αρκετά και δεν άργησαν να πάρουν προβάδισμα, καθώς στο 54’ ο Βιτίνια έκανε την ολική ανατροπή, μετατρέποντας το 1-0 σε 1-2.

Φυσικά η Παρί δεν σταμάτησε εκεί και στο 61’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Εμπαμπέ έκανε το 3-1, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

Η Μπαρτσελόνα αν και με δέκα παίκτες προσπάθησε για να στείλει το ματς στην παράτας, όμως ο Ντοναρούμα έκανε κάποιες σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας το 3-1 υπέρ της Παρί.

Από την άλλη η Παρί στα τελευταία λεπτά όπως ήταν λογικό αμύνθηκε και χτύπησε στην αντεπίθεση, με αποτέλεσμα στο 89’ να «τελειώνει» την υπόθεση πρόκρισης, με τον Εμπαμπέ να σκοράρει και να κάνει χατ-τρικ για σήμερα.

Έτσι η Παρί κατάφερε να φύγει από την Ισπανία με το εισιτήριο που οδηγεί στους «4» και να κλείσει ραντεβού με την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι εντεκάδες:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Κουντέ, Ντε Γιονγκ, Γκουντογκάν, Πέδρι, Γιαμάλ, Λεβαντόφσκι, Ραφίνια.

Παρί: Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Χακίμι, Ερνάντες, Μέντες, Βιτίνια, Εμέρι, Ρούιζ, Ντεμπελέ, Εμπαμπέ, Μπαρκολά.