ΑΕΚ: Απέδρασε από την Τρίπολη και… τώρα Μασσαλία

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 3-0 του Αστέρα

Πέρασε από την Τρίπολη και στρέφεται στη Μαρσέιγ η ΑΕΚ! Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έκανε κακό πρώτο μέρος, αλλά βρήκε κόντρα στη ροή του αγώνα προβάδισμα με τον Ελίασον (45’+3’) και στο δεύτερο μέρος τελείωσε τη δουλειά κόντρα στον Αστέρα (0-3) με τους Μοχαμάντι, Τσούμπερ.

Πρώτη νίκη μετά το 2020 για την ΑΕΚ στην Τρίπολη, παρθενικό τέρμα για τον Μοχαμάντι με τα κιτρινόμαυρα. Κορυφαίοι οι Ελίασον και Τσούμπερ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μετά την αποβολή του Καστάνιο στο 52ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα κυριάρχησαν και καθάρισαν το ματς.

Εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες, είχαν δοκάρι και δύο τετ-α-τετ για να προηγηθούν, αλλά δεν βρήκαν γκολ και το πλήρωσαν στην τελευταία φάση του 45λεπτου στη μοναδική τους αμυντική αδράνεια στο διάστημα αυτό.

Στη Μασσαλία με τη Μαρσέιγ στρέφεται πλέον η ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, ενώ στη συνέχεια υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στην «OPAP Arena». Στους 17 πλέον η Ένωση, ενώ οι Αρκάδες που φιλοξενούν τη Λαμία την επόμενη εβδομάδα, έμειναν στους 8!

Ανησυχία για Αραούχο, Χατζισαφί που είχαν ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, ενώ το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει λόγω δακρυγόνων της αστυνομίας και καταγγελίες των ανθρώπων της ΑΕΚ για χτυπήματα σε γυναίκες και παιδιά.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Αστέρα ο Μίλαν Ράσταβατς. Στην εστία ο Παπαδόπουλος και οι Γκαρθία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες στην τετράδα της άμυνας. Ο Γκρόζντανιτς με τον Μουνάφο στα χαφ, έχοντας στη μεσοεπιθετική τριάδα τους Καλτσά, Μπαρτόλο, Κρέσπι. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μιριτέλο.

Με 4-4-1-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα, έχοντας τον Στάνκοβιτς στην εστία. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ρότα, στο αριστερό ο Χατζισαφί, με τον Κάλενς να βρίσκεται στο πλάι του Βίντα στα στόπερ. Δίδυμο στα κεντρικά χαφ οι Γιόνσον και Σιμάνσκι, με τον Ελίασον να ξεκινά δεξιά στη μεσοεπιθετική γραμμή και ο Τσούμπερ αριστερά. Στην κορυφή ο Αραούχο και λίγο πιο πίσω ο Μάνταλος.

Καλύτερος ήταν ο Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο και είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει, με την ΑΕΚ ωστόσο στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει ένα γκολ από το… πουθενά και να προηγείται.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα, αλλά ο Μιριτέλο δεν πρόλαβε με κεφαλιά να στείλει στα δίχτυα την μπάλα. Στο 23’ ο Αστέρας είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από τεράστιο λάθος του Χατζισαφί, ο Μιριτέλο τσίμπησε για τον Καλτσά, ο οποίος έπιασε απίθανο ξερό σουτ που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς!

Οι Αρκάδες δεν σταμάτησαν όμως εκεί και είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο, απειλώντας συνεχώς την αντίπαλη εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Χατζισαφί έκανε ξανά λάθος, ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια αλλά το διαγώνιο τελείωμα που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο! Η ΑΕΚ ήταν αρκετά φλύαρη και δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα σε καλές τελικές προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 31ο λεπτό, με τον Κρέσπι να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να κάνει το πλασέ, αλλά ο Στάνκοβιτς έκανε μεγάλη επέμβαση με το πόδι και κράτησε καθαρή την εστία του. Στην συνέχεια, το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την ΑΕΚ τελικά να είναι εκείνη που άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τσούμπερ έκανε εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της περιοχής του Αστέρα, με τον Ελίασον να τρυπώνει και με πλασέ στην κίνηση να εκτελεί τον Παπαδόπουλο για το 1-0. Κάπως έτσι, η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Με καθυστέρηση ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο καθώς η αστυνομία προχώρησε στη ρίψη καπνογόνων έξω από τον αγωνιστικό χώρο. Τελικά, η ατμόσφαιρα έδειξε να καθαρίζει μετά από λίγο και οι δυο ομάδες ξαναμπήκαν στο γήπεδο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, σε αντίθεση με τον Αστέρα που έπαιζε αρκετά νευρικά. Το έργο των Αρκάδων έγινε δυσκολότερο, όταν στο 52ο λεπτό ο Καστάνιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Και αυτό διότι ο Ισπανός έκανε φάουλ στον Τσούμπερ, με τον Σιδηρόπουλο να τον κιτρινίζει για φράγμα και να ξεσηκώνει θύελλα αντιδράσεων στον πάγκο των γηπεδούχων.

Ο Αστέρας παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο δεν πτοήθηκε και δεν κλείστηκε για αρκετά λεπτά, μέχρι η κούραση να κάνει την εμφάνισή της στους ποδοσφαιριστές του. Είχαν πάντως τη στιγμή τους με τον νεοεισελθόντα Σουρλή, το γύρισμα του οποίου από πλεονεκτική θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς. Η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει τέμπο, να πιέζει και στο 77ο λεπτό βρήκε δεύτερο γκολ, όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον, ο Μοχαμάντι βρέθηκε αμαρκάριστος στην αντίπαλη περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-0.

Η Ένωση δεν σταμάτησε εκεί και στο 86ο λεπτό ο Τσούμπερ με πλασέ έγραψε το 3-0 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΚ να περνάει από την Τρίπολη και να παίρνει την πρώτη της νίκη μετά από το 2020.

MVP: Ο Τσούμπερ καταφέρνει με μια κίνηση να ξεκλειδώσει την άμυνα του Αστέρα και να δώσει έτοιμο γκολ στον Ελίασον για το 1-0 στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού. Κερδίζει και τη δεύτερη κίτρινη του Τσούμπερ, σκοράρει και το 3-0. Τα έκανε όλα!

Η σφυρίχτρα: O Σιδηρόπουλος συγκέντρωσε τις διαμαρτυρίες σε ένα… ήσυχο ματς. Ξεκινάει το παιχνίδι με τρεις κίτρινες σε παίκτες του Αστέρα σε 15 λεπτά και άλλη μία στον Ράσταβατς. Στον Καστάνιο, του έχει δείξει την πρώτη κάρτα για κοκορομαχία με τον Μάνταλο και τη δεύτερη για φράγμα στον Τσούμπερ. Γενικότερα, στον πειθαρχικό έλεγχο έδειξε να το χάνει ο Έλληνας ρέφερι, χωρίς να υποπέσει σε χοντρό λάθος.

Πηγή: sport-fm.gr