«Άλωσε» το ΟΑΚΑ με… διαστημική παράταση ο Ολυμπιακός!

Ξεκίνησαν με το «δεξί» τις υποχρεώσεις τους στην Ευρωλίγκα οι Πειραιώτες με νίκη κόντρα στον «αιώνιο»

«Ερυθρόλευκο» και το πρώτο ντέρμπι αιώνιο ντέρμπι στην Ευρωλίγκα!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην παράταση και νίκησε 88-78 τον Παναθηναϊκό!

Καλύτεροι για 30 λεπτά οι «πράσινοι», που είχαν σταθερά το προβάδισμα, με τους Πειραιώτες να κάνουν αρχικά ένα μεγάλο comeback στην τέταρτη περίοδο. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο «αιώνιοι» πήγαιναν πόντο με τους Γουόκαπ και Σλούκα να αστοχούν στις τελευταίες κατοχές και το 74-74 να παραμένει.

Ωστόσο, στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα κυριάρχησε απόλυτα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος έκανε σερί 12-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Με τους Μπαλτσερόφσκι, Ερνανγκόμεθ, Γκριγκόνις, Γκραντ και Βιλντόσα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Με πολύ καλό ρυθμό και περισσότερη διάθεση για σουτ από την περιφέρεια μπήκαν οι δύο ομάδες στο ντέρμπι, με το σκορ στην ισοπαλία (8-8), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με ένα μίνι ξέσπασμα του Γουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +4 (10-14), με τον Μπαλτσερόφσκι να αντιδρά και να φέρνει το ματς στον πόντο (15-16), στο 6’. Στα επόμενα λεπτά, οι δύο «αιώνιοι» χτύπησαν περισσότερο μέσα από τη ρακέτα. Από τη μία, οι Πειραιώτες στηρίχτηκαν στον Μιλουτίνοφ, ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» πήραν επιθετικά ριμπάουντ και με τον Ερνανγκόμεθ έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω στον πόντο (22-23).

Μία σου και μία μου ήταν τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με τον Γουίλιαμς-Γκος να κρατά αρχικά τον Ολυμπιακό, αλλά τους Λεσόρ και Σλούκα να στέλνουν τον Παναθηναϊκό στο +3 (30-27), στο 13’. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» πήγαν πολύ νωρίς στο μπόνους των βολών και εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των «ερυθρόλευκων, με μπροστάρη τον Σλούκα ξέφυγαν στο +10 (39-29), το οποίο διατήρησε ο Ερνανγκόμεθ (43-33), μέχρι το 18’. Στα τελευταία δύο λεπτά αμφότεροι ήταν άστοχοι και το μόνο που άλλαξε ήταν ένα τρίποντο του Κάναν που διαμόρφωσε το 43-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Ερνανγκόμεθ και Σλούκα ο Παναθηναϊκός διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας του (48-39) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έβγαλε απανωτές άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Γουόκαπ και Κάναν πλησίασε στο καλάθι (51-49), στο 25’. Ο Γκριγκόνις έδωσε «ανάσα» στους γηπεδούχους, με τον Κάναν να φέρνει το ντέρμπι στον πόντο (53-52), στο 27’. Ωστόσο, το τελευταίο τρίλεπτο ανήκε στην ομάδα του Αταμάν, καθώς μέσα από την άμυνά της «εγκλώβισε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι έκαναν λάθη κακές επιλογές στην επίθεση και με τους Λεσόρ και Βιλντόσα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (59-52).

Με απανωτές εξαιρετικές άμυνες και τους Πίτερς, Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος πολύ ορεξάτους επιθετικά, ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 11-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +4 (59-63), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με τους Σλούκα και Λεσόρ να τον ωθούν σε σερί 7-0, για το δικό τους +3 (66-63), στο 35’. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν τα τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ, για το νέο τους προβάδισμα (66-69), στο 37’. Ο Γκριγκόνις απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με δύο δικά του τρίποντα έφερε ξανά τους «πράσινους» μπροστά (72-69). Ο Γουόκαπ έφερε νέα ισοπαλία (72-72) και ακολούθησαν καλάθια των Σλούκα και Πίτερς, για το 74-74, στο 39’. Ο Σλούκας έκανε επιθετικό φάουλ στον Γουόκαπ, ο οποίος στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο και ο Λεσόρ έκανε λάθος, δίνοντας κατοχή στον Ολυμπιακό, στα 20,4’’ πριν από τη λήξη. Ο Γουόκαπ αστόχησε, ενώ το ίδιο έκανε και ο Σλούκας σε τρίποντο στην εκπνοή και έτσι το ντέρμπι πήγε στην παράταση.

Μετά από ένα… στείρο πρώτο λεπτό και από τους δύο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τρομερές άμυνες που «ξέσπασαν» τα καλάθια με τον Μιλουτίνοφ και τους Κάναν και Γουίλιαμς-Γκος πολύ «ζεστούς» επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 12-0 (74-86) και πήρε τη νίκη με το τελικό 78-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 κ.δ., 78-88 παρ.