Αυτοκαταστροφικός, αλλά νικητής Ολυμπιακός

Χαράμισε προβάδισμα αλλά δεν το πλήρωσε

Θρίλερ με δυσάρεστη γι’ αυτόν κατάληξη πήγε να κάνει ένα, μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, εύκολο απόγευμα απέναντι στον Άρη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», νίκησαν 68-64, πετυχαίνοντας την 12η συνεχόμενη νίκη τους στο συγκεκριμένο γήπεδο σε ματς κανονικής περιόδου, με τους «κίτρινους» να παλεύουν και να επιστρέφουν από το -18 χάρη στην καλή τους άμυνα, αλλά να μην αποφεύγουν την ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Πρίντεζης, Γουίλιαμς-Γκος και Βεζένκοφ. Από τον Άρη, ξεχώρισε ο Λάκι Τζόουνς με 25 και 6 τρίποντα.

Το ματς:

Χωρίς καμία διάθεση αμφισβήτησης μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, που χάρη στο σκοράρισμα και τη δημιουργία του ορεξάτου Σπανούλη, προηγήθηκε 15-2 στο 4’. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν «σφικτή» άμυνα, έκλεβαν μπάλες και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, με αποτέλεσμα να διευρύνουν τη διαφορά τους (21-6 στο 6’ και 25-9 στο 9’). Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ έδιναν λύσεις, ο Άρης έκανε πολλά λάθη στην κυκλοφορία και ήταν άστοχος, για το 12-25 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τους Τζόουνς και Μποχωρίδη, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία μικρή αντίδραση και με 8-0 σερί μείωσαν σε 25-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός, παρότι άρχισε να κάνει λάθη στη μεταφορά της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση, έβαλε σωστά τη μπάλα στη ρακέτα και με τους ΛεΝτέι-Βεζένκοφ να σκοράρουν, ανέκτησε προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (33-19 στο 14’). Σε αυτό το μοτίβο ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν σκορ κοντά στο καλάθι (28-44) και τον Άρη να έχει το κάκιστο 34% εντός παιδιάς.

Τα τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα του Τζόουνς σε ισάριθμες προσπάθειες, έφεραν πιο κοντά στο σκορ τον Άρη (40-48 στο 24’), αφού ο Ολυμπιακός είχε «μπλοκάρει» επιθετικά και ήταν άστοχος. Το παιχνίδι γενικότερα δεν ήταν παραγωγικό, είχε αρκετά φάουλ και δυνατές μονομαχίες, οι γηπεδούχοι που έπαιζαν πλέον καλή άμυνα, συνέχισαν να είναι σε σχετικά κοντινή απόσταση (44-53 στο 28’), έχοντας ελέγξει τον ρυθμό και αναγκάσει τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν σε αργές επιθέσεις.

Οι δύο ομάδες, μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Άρη να μειώνει σε 56-49, όμως με προσωπικά και όμορφα καλάθια του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (49-60 στο 32’). Οι άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις συνεχίστηκαν, οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν αμυντικά ριμπάουντ και δε μπορούσαν να «καθαρίσουν το ματς και με 5-0 σερί από Κάιζερ και Χάρις, τρία λεπτά να απομένουν, οι «κίτρινοι» το έκαναν ντέρμπι (60-65 με τρία λεπτά να απομένουν).

Ένα προσωπικό καλάθι του Σπανούλη, έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 68-62 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και παρά το λάθος του Τουπάν με τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και ένα λεπτό στο χρονόμετρο, ο Άρης αστόχησε για να μειώσει ακόμα περισσότερο και οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκι 4, Μπελ 4, Χάρις 2, Νταλό 7, Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7, Χριστίδης, Τζόουνς 25 (6), Κάιζερ 6, Αγγέλου.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 7 (1), Σπανούλης 11 (1) (5ασίστ.), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7, Γουίλιαμς Γκος 8, Πρίντεζης 11, Μπόγρης, Μάντζαρης 4 (1), Τουπάν 3 (1), Τίμα 3 (1), ΛεΝτέι 10.

*Πριν το τζάμπολ, η ΚΑΕ Άρης, βράβευσε με ανθοδέσμη τους Ντέιβιντ Μπλατ και Αλέξανδρο Βεζένκοφ για την προσφορά τους στην ομάδα, καθώς ήταν η πρώτη φορά που τέθηκαν αντίπαλοί της από την αποχώρησή τους το 2010 και το 2015 αντίστοιχα.