Έβγαλε αντίδραση απέναντι στον Άρη o Παναθηναϊκός!

Κέρδισε 2-0 και έμεινε σε απόσταση «βολής» από την κορυφή

Εδειξε χαρακτήρα, επέστρεψε στις νίκες και διατήρησε την επαφή του με την κορυφή ο Παναθηναϊκός, καθώς κέρδισε «μόνο» 2-0 τον Άρη στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παίζοντας το καλύτερο ποδόσφαιρο επί ημερών Τερίμ στο πρώτο ημίωρο, το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ στο 3’ με τον Μπακασέτα, είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη στο 18’ και αρκετές φάσεις για να σκοράρει.

Κάτι που συνέβη στην επανάληψη, με τον Έλληνα σέντερ φορ να ευστοχεί στο 52ο λεπτό από την άσπρη βούλα και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, καθώς οι «κίτρινοι» δεν βρήκαν τρόπο να «επιστρέψουν» στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε στην τρίτη θέση, με 55 βαθμούς και πάει στην Κρήτη να παίξει με τον ΟΦΗ την τελευταία αγωνιστική. Ο Άρης παρέμεινε πέμπτος, έχοντας 41 πόντους και υποδέχεται την πρωτοπόρο ΑΕΚ την προσεχή Κυριακή.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια, ψάχνοντας το γκολ από νωρίς. Γκολ το οποίο ήρθε μόλις στο 2’, από την ωραία συνεργασία των Παλάσιος-Μπακασέτα και το δυνατό σουτ του δεύτερου, ενώ αρχικά ακυρώθηκε για να διορθωθεί η απόφαση του Αλ Χακίμ, μέσω VAR!

Ο Άρης από την άλλη έδειχνε… εκτός κλίματος, κάνοντας εύκολα λάθη με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει άμεσα να δεχτεί και ένα δεύτερο τέρμα. Ωστόσο, ο Κουέστα έβγαλε το τετ α τετ με τον Μπακασέτα, τρία λεπτά μετά, από το ωραίο «σπάσιμο» της μπάλας του Ιωαννίδη για τον αρχηγό της Εθνικής…

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ακολουθούν το πλάνο τους, στοχεύοντας στην αριστερή πλευρά του αντιπάλου, πιέζοντας σωστά και… ασφυκτικά, ξεκινώντας από την περιοχή του Κουέστα.

Για να χάσουν μια ακόμα κλασική ευκαιρία για γκολ, στο 14ο λεπτό, όταν από ωραία εναλλαγή της μπάλας μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο αμαρκάριστος Μπερνάρ σούταρε ψηλά από το ύψος του πέναλτι...

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, συνέχισε όμως και το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών. Καθώς από την ωραία κάθετη μπαλιά του Ζέκα για τον Ιωαννίδη, ο δεύτερος έκανε το σκαφτό από θέση μέσα δεξιά, έναντι του εξερχόμενου Κουέστα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, στο 18’!

Μεσολάβησε ένα δεκάλεπτο χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση, για να κάνει ο Άρης αισθητή την παρουσία του για πρώτη φορά στα καρέ του Ντραγκόφσκι στο 29’. Με τον Πολωνό γκολκίπερ, ωστόσο, να διώχνει προ του Μορόν εντυπωσιακά με γροθιά και να σώζει την ομάδα του από τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου.

Οι γηπεδούχοι… απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τσέριν πάσαρε κάθετα στον Ιωαννίδη, που μπήκε περιοχή, απέφυγε πολύ ωραία τον Οντουμπάτζο αλλά επέλεξε να σουτάρει από δύσκολη γωνία, αντί να πασάρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μέχρι την ανάπαυλα, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα πλέον και προσπαθώντας να χτυπήσουν σε κάποια γρήγορη μετάβαση.

Κέρδισαν κάποια κόρνερ, είχαν και μια καλή στιγμή σε ένα εξ αυτών για να ισοφαρίσουν, έστω και με… σπόντα, στο 41ο λεπτό, με τον Ζέκα να αποσωβεί τον κίνδυνο της ισοφάρισης. Με το 1-0 να διατηρείται, ωστόσο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Τσέριν (80' Αράο), Μπακασέτας (89' Βιλένα), Παλάσιος (80' Μαντσίνι), Ιωαννίδης (80' Σπόραρ), Μπερνάρ (90'+2' Λημνιός).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ροζ, Μοντόγια (71' Φεράρι), Ζουλ (71' Βέλεθ), Νταρίντα, Τζούρασεκ (46' Γκαρθία), Σουλεϊμάνοφ (84' Φετφατζίδης), Μορόν (46' Ανσαριφάρντ), Σαμόρα.