Έπεσε ηρωικά στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός

Kαι θα παίξει τα… ρέστα του με Φράιμπουργκ

Λύγισε στο Λονδίνο και ψάχνει ένα… θαύμα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 1-0 από τη Γουέστ Χαμ και είδαν την αποστολή τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League να ζορίζει υπερβολικά.

Το γκολ του Πακετά στο 73’ γονάτισε τους Πειραιώτες, οι οποίοι στάθηκαν καλά απέναντι στα «σφυριά» και λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο 86’ με τον Καμαρά να έχει δοκάρι με εξ επαφής κεφαλιά.

Ο Ολυμπιακός καλείται να τα παίξει όλα για όλα απέναντι στη Φράιμπουργκ στη Γερμανία ώστε να μείνει ζωντανός για το Europa League, ενώ κρατάει την τύχη του στο χέρι του σε ό,τι αφορά το Europa Conference League.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μαρτίνεθ. Ο Πασχαλάκης ήταν στο τέρμα, Ρέτσος και Πορόσο ήταν το δίδυμο στα στόπερ, ενώ Ροντινέι και Ορτέγκα ήταν τα μπακ. Έσε, Καμαρά και Αλεξανδρόπουλος ήταν τα τρία χαφ. Ποντένσε και Φορτούνης έπαιξε στα άκρα, με τον Γιόβετιτς να είναι στην κορυφή.

Με 4-4-2 ξεκίνησε η Γουέστ Χαμ. Ο Φαμπιάνσκι κάτω από τα δοκάρια, Μαυροπάνος και Αγκέρ τα στόπερ, με τους Τσουφάλ και Έμερσον να είναι τα μπακ. Γουόρντ-Πρόουζ με Άλβαρες στα χαφ, Πακετά και Μπενραχμά στα άκρα, ενώ οι Κουντούς και Μπόουεν ήταν το δίδυμο στη γραμμή κρούσης.

Η Γουέστ Χαμ πήρε την μπάλα στα πόδια της στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να την περιμένει, θέλοντας να κλέψει μπάλες για να απειλήσει στην κόντρα. Ο Μπενραχμά έδειξε τις διαθέσεις του από τα πρώτα λεπτά και στο 2’ δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στα πρώτα δέκα λεπτά, αυτή ήταν η πιο αξιοσημείωτη φάση και η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη σε αυτό το διάστημα ή για να το θέσουμε διαφορετικά, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός, βλέποντας το παιχνίδι να κυλάει σε γενικές γραμμές όπως θα ήθελε ο Μαρτίνεθ.

Την καλύτερή της φάση στο πρώτο μέρος, πιθανότατα την έφτιαξε στο 13’, με τον Μπενραχμά να βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και αριστερά, πιάνοντας γλυκό πλασέ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Τα «σφυριά» ζεστάθηκαν και τρία λεπτά μετά, ο Μπόουεν έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Από αέρος απείλησε και στο 24’ με τον Αγκέρ να αστοχεί με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ. Στο 32’ οι Λονδρέζοι ανησύχησαν τον Ολυμπιακό με τον Μπενραχμά να πιάνει δυνατό σουτ που έδιωξε με δυσκολία ο Πασχαλάκης και αυτή ήταν μέσα στις μία-δύο πιο καλές φάσεις των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος.

Ο Αγκέρ λίγο ήθελε να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό στο 34’ με την κεφαλιά του Αγκέρ να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Μαρτίνεθ έφτιαξε την καλύτερή της φάση στο πρώτο μέρος, με τον Ορτέγκα να κάνει το γύρισμα απ’ τ’ αριστερά και τον Ποντένσε να πιάνει σουτ με τη μία από θέση βολής, το οποίο, ωστόσο, ήταν αρκετά άστοχο. Μέχρι την ανάπαυλα δεν ακολούθησε άλλη φάση άξια αναφοράς.

Το σκηνικό δεν ήταν διαφορετικό σε σημαντικό διάστημα του β’ μέρους, με τον Ολυμπιακό να έχει, μάλιστα, την πρώτη καλή στιγμή μετά την ανάπαυλα. Οι Πειραιώτες έφυγαν στην κόντρα, με τον Φορτούνη να πατάει περιοχή και αριστερά, πιάνοντας σουτ λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία στο 51ο λεπτό.

Στο 63’ η Γουέστ Χαμ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Μπόουεν να κάνει την προσποίηση από τα αριστερά και γύρισμα για τον Γουόρντ-Πράους, ο οποίος από τα όρια της περιοχής έκανε σουτ πάνω στον Πασχαλάκη που μπλόκαρε.

Η Γουέστ Χαμ εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 73ο λεπτό ο Γουόρντ Πράους με εξαιρετικο τρόπο βρήκε τον Πακετά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει με τη μία την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ, όμως το VAR διόρθωσε την απόφαση, καθώς καλυπτόταν από τον Ορτέγκα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε προς το φινάλε του αγώνα και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις. Στο 86', μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πορόζο πήρε την πρώτη με κεφαλιά, με την κεφαλιά του Μαντί Καμαρά στη συνέχεια να σταματάει στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροντινέι ντρίμπλαρε, σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε. Έτσι, το 1-0 έμεινε έως το φινάλε.

Πηγή: sport-fm.gr