Έσπασε το «μπλόκο» της Λαμίας ο Παναθηναϊκός

Ο Σπόραρ μπήκε αλλαγή και στο 90' τους… ξέρανε όλους για το 2-1!

Μια σπουδαία νίκη, κόντρα σε όλους και σε όλα, κατάφερε και πήρε τελικά ο Παναθηναϊκός, που κέρδισε 2-1 τη Λαμία, στο «Αθανάσιος Διάκος», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με φοβερό γκολ του Μλαντένοβιτς -πρώτο του- στο 31’, για να δει τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον… πρώην πράσινο Καρλίτος στο 64’.

Ο διαιτητής Μανούχος άφησε τον Παναθηναϊκό με 10 παίκτες αποβάλλοντας τον Αράο με -ανύπαρκτη- δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 83’, ωστόσο οι ερχόμενοι από τον πάγκο Μπερνάρ και Σπόραρ συνεργάστηκαν άψογα στο 90ο λεπτό με τον δεύτερο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα!

Μάλιστα, ο Σλοβένος επιθετικός έχασε και πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Παλάσιος από κάθετη του Αϊτόρ στις καθυστερήσεις του… επεισοδιακού, όπως αποδείχτηκε, αγώνα.

Έτσι, οι «πράσινοι» -που δεν ήταν καλοί ιδίως στην επανάληψη- παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 25 βαθμούς και στο +4 με ματς περισσότερο από τον δεύτερο Ολυμπιακό, αντιμετωπίζοντας την Κηφισιά εκτός έδρας την επόμενη αγωνιστική.

Παράλληλα, η Λαμία επιβεβαίωσε με την εμφάνισή της την πολύ καλή δουλειά που γίνεται φέτος, όμως γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τρία σερί νικηφόρα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, μένοντας 5η με 15 πόντους, ενώ θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Η Λαμία παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-2-3-1, τον Κοσέλεφ στην εστία και τους Σιμόν, Παπαδόπουλο, Τζανετόπουλο και Σίντκλεϊ τετράδα στα μετόπισθεν. Τζανδάρης και Νούνιες ήταν οι «κόφτες» με τον Σλίβκα μπροστά τους, ενώ Τσιλούλης και Μαρτίνεθ αγωνίστηκαν στα «φτερά» και ο Καρλίτος στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» και αυτός με σύστημα 4-2-3-1, με επτά αλλαγές και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Μλαντένοβιτς αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Ρούμπεν-Τσέριν τους δύο χαφ στον άξονα. Με τους Μαντσίνι και Βέρμπιτς στα δύο άκρα της επίθεσης και τον Τζούριτσιτς πίσω από τον Ιωαννίδη, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Το ματς:

Με… κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο ματς, κόντρα στον Πανσερραϊκό μπήκε και σήμερα ο Παναθηναϊκός, που πρόλαβε να φτιάξει τρεις φάσεις μέσα σε λιγότερο από… ένα λεπτό, στο ξεκίνημα.

Ωστόσο, το επικίνδυνο γύρισμα του Μαντσίνι από δεξιά στα 20 δευτερόλεπτα πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ ακολούθησε το σουτ του Ιωαννίδη που ακινητοποίησε τον Τζανετόπουλο αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κοσέλεφ στα 48’’, για να έρθει στην εξέλιξη της φάσης το άστοχο σουτ του Μλαντένοβιτς!

Η Λαμία «απάντησε» στο 9’, με τη δική της διπλή χαμένη ευκαιρία που δημιουργήθηκε από λάθος του Βαγιαννίδη και επέτρεψε στον Καρλίτος να τροφοδοτήσει σε αντεπίθεση τον Τσιλούλη, που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Με τον Ισπανό επιθετικό να παίρνει το «ριμπάουντ» αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Μπρινιόλι…

Μετά το… εκρηκτικό δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς, την κατοχή της μπάλας αλλά όχι και καλές επιλογές στο τρίτο μισό του γηπέδου. Χρειάστηκε, δε, να φτάσουμε στο 28’ για να καταγράψουν την επόμενή τους ευκαιρία, με την εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν από δεξιά και την κεφαλιά του Ιωαννίδη που απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά γωνία ο Κοσέλεφ.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα τρία λεπτά μετά. Όταν από την ωραία προσπάθεια του Μαντσίνι από δεξιά και το γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε απέναντι, έξω και αριστερά όπου ο Μλαντένοβιτς με ένα… άπιαστο σουτ την έστειλε στο «γάμα» του Κοσέλεφ, για το 0-1!

Ωστόσο, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς… επέμενε να επιδεικνύει νωθρότητα σε αρκετές περιπτώσεις στα μετόπισθεν, την ώρα που οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ακολουθούν το πλάνο τους, με την γρήγορη μεταφορά της μπάλας μπροστά.

Κάπως έτσι είχαν μάλιστα και δύο ακόμα καλές στιγμές προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Αρχικά στο 39’, με τον Σίντκλεϊ να σεντράρει συρτά και επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά τον Μαρτίνεθ να στέλνει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι, σε κενή εστία! Ενώ ο Γέντβαι πρόλαβε τον Ισπανό δύο λεπτά μετά, με τον Νούνιες να μην μπορεί να νικήσει ούτε κι αυτός τον Μπρινιόλι, στο 42’…