Ισοπέδωσε τον Πανσερραϊκό με «καυτό» Σπόραρ ο Παναθηναϊκός!

Διέλυσε 5-0 τον Πανσερραϊκό που έμεινε με 10 στο 45'

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός (και) απέναντι στον Πανσερραϊκό, όπως μαρτυράει το μεταξύ τους 5-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Το «τριφύλλι» είχε σε μεγάλη βραδιά τον Σπόραρ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο… 48ο δευτερόλεπτο, ενώ με πέναλτι στο 43’ σφράγισε τη νίκη από… ημίχρονο της ομάδας του. Ενδιάμεσα μεσολάβησε το αυτογκόλ του Χοβάν, στο 10ο λεπτό, ενώ στην επανάληψη ακολούθησαν τα γκολ των Τσέριν στο 57’ και Μαντσίνι στο 77’!

Και όλα αυτά, με την ομάδα του Ιβάν Γιιοβάνοβιτς να έχει και… τρία δοκάρια, δύο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Βέρμπιτς, κι ένα ακόμα σε σουτ του Μαντσίνι…

Καθώς τα «λιοντάρια», που είχαν και αυτά πάντως ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα, κυρίως με τον Άλεξιτς, αναγκάστηκαν να παίξουν με παίκτη λιγότερο από το 45’, λόγω της αποβολής του Ουεντραόγκο, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 22 βαθμούς και στο +4 με ματς περισσότερο από τον δεύτερο Ολυμπιακό, αντιμετωπίζοντας την Λαμία στην ομώνυμη πόλη την επόμενη αγωνιστική.

Την ώρα που ο Πανσερραϊκός παρέμεινε χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, όντας 8ος με εννιά πόντους, ενώ θα φιλοξενήσει τον ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (71' Ζέκα), Αράο (46' Γεντβάι), Μλαντένοβιτς (46' Βαγιαννίδης), Ρούμπεν, Βιλένα (26' Τσέριν), Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (59' Μαντσίνι), Σπόραρ.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Μορέιρα, Δεληγιαννίδης (84' Μπαϊροβιτς). Στάικος (64' Θυμιάνης), Ουεντραόγκο, Τομάς (63' Μασκανάκης), Χατζηστραβός (63' Μασαρίποφ), Πηλέας, Άλεξιτς (79' Μούργος).