«Καθάρισε» με τεσσάρα η... αποτελεσματική ΑΕΚ

Συνεχίζει την αντεπίθεσή της

Με την ευστοχία της στις τελικές προσπάθειες να αγγίζει το… εξωπραγματικό 50%, η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ με το επιβλητικό 4-0, για την όγδοη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και «ανέβηκε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η «Ένωση» είχε 1/2 προσπάθειες στο πρώτο μισό και 3/6 στην επανάληψη, με τον Μπογέ να ανοίγει… το χορό των γκολ μόλις στο 5’ και να «σερβίρει» παράλληλα το 4-0 στον Λιβάγια στο 72’, κι ενώ μεσολάβησαν δύο τέρματα του Πόνσε, αμφότερα με κεφαλιές από ασίστ των Γκάλο και Μπακάκη.

Οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν κατώτεροι της περίστασης, παρότι είχαν μια καλή παρουσία στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τέταρτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας (60%--40%), τα σουτ στην αντίπαλη εστία (6-2) και τα κόρνερ (5-3) υπέρ του, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το… σημαντικότερο. Το γκολ!

Η «Ένωση» ευτύχησε να ξεκινήσει με γκολ από τα… αποδυτήρια, με τον Μπογέ να βγαίνει στην αντεπίθεση, κλέβοντας τη μπάλα στο κέντρο και έχοντας χώρο, για να νικήσει τον Κουέστα στο τετ α τετ, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα της ομάδας του και κάνοντας παράλληλα το 1-0...

Τρία λεπτά αργότερα, θα μπορούσε μάλιστα να «καθαρίσει» τη νίκη, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς σε νέο κόρνερ την δυνατή κεφαλιά του Πόνσε στο κέντρο της εστίας του, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο!

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους και έψαξαν με αξιώσεις το 1-1, απειλώντας πρώτα στο 20’, με το σουτ του Κωνσταντινίδη να περνάει άουτ. Τρία λεπτά μετά, με τον Ντιγκινί να «στρώνει» τη μπάλα στον επερχόμενο Γκάμα, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το τέρμα του Μπάρκα. Αλλά και στο 37‘, με το σουτ του Γκάμα, μέσα από την περιοχή αλλά από πλάγια θέση, και τη μπάλα να περνάει άουτ.

Στο μεσοδιάστημα, πάντως, η ΑΕΚ είδε τον Μάβραϊ να μην συνεννοείται σωστά με τον Κουέστα, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη κατάφερε και αποσόβησε το αυτογκόλ, διώχνοντας τη μπάλα εγκαίρως…

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Οικονόμου, Χουλτ (75’ Γιαννιώτας), Γαλανόπουλος, Άλεφ, Γκάλο, Λιβάγια, Μπογέ (86’ Γιούσης), Πόνσε (67’ Μάνταλος).

Άρης (4-3-3): Κουέστα, Κωνσταντινίδης (76’ Σόουζα), Μπάσα, Μάβραϊ, Βαλεριάνος, Ματίγια, Σιώπης, Κολάσο (67’ Γιουνές), Γκάμα, Ντιγκινί (76’ Ναζλίδης), Γκαρσία.