Κλώτσησε ευκαιρία απέναντι στη Ρεν ο άστοχος Παναθηναϊκός

Πρώτη ήττα για τους «πράσινους» στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Ήττα (1-2) με τζάμπα τρόπο για τον Παναθηναϊκό από τη Ρεν. Το «τριφύλλι» έχασε τις ευκαιρίες και παράλληλα το ματς κόντρα στους Γάλλους στη Λεωφόρο για την 3η αγωνιστική του Europa League.

Τα δύο «κρύα» γκολ που δέχθηκε στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου, από την κεφαλιά του Γκουϊρί (7’) και το τακουνάκι του Καλιμουεντό (49’) χάρισαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ενώ το γκολ-πέναλτι του Ιωαννίδη στο 60’, το οποίο κέρδισε ο Παλάσιος έβαλε ξανά στο κόλπο το «τριφύλλι». Ωστόσο, η προσπάθεια έμεινε στη μέση, με τον Μλαντένοβιτς να έχει δοκάρι με σέντρα λίγο πριν τον φινάλε και τον Μαντσίνι να χάνει μεγάλη ευκαιρία στη συνέχεια της φάσης.

Έτσι, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, η οποία έπεσε στη 2η θέση (με παιχνίδι περισσότερο από Βιγιαρεάλ και Μακάμπι) με 4, δίνοντας στη Ρεν την ευκαιρία να περάσει 1η στον 6ο όμιλο, δεν μπόρεσε να κάνει άλμα πρόκρισης.