Λαμία - Παναθηναϊκός 1-0: Ο Μπερτόλιο «σκότωσε» τους πράσινους

Ο πρώην ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του

«Κακός δαίμονας» του Παναθηναϊκού η Λαμία καθώς, μετά το Κύπελλο, τον κέρδισε και στο πρωτάθλημα με 1-0, χάρη σε γκολ-ποίημα του Μπερτόλιο στο 52’ κι ενώ ο Καμπετσής θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 93’!

Με ένα σουτ… φωτοβολίδα του Μπερτόλιο στο 52ο λεπτό, η Λαμία κέρδισε 1-0 τον Παναθηναϊκό, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, προκαλώντας του νέο πλήγμα μετά το ματς του Κυπέλλου!

Η ομάδα της Φθιώτιδας έδειξε... ψυχωμένη, σωστά «διαβασμένη» και έχοντας πιο πολλές ευκαιρίες κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Καθώς οι «πράσινοι» έδειξαν τα γνωστά φετινά εκτός έδρας προβλήματα με τα μεγάλα «κενά» διαστήματα, με τον Μακέντα να αποδεικνύεται… μοιραίος και τον Καμπετσή ννα χάνει την ευκαιρία να «κλέψει» τον βαθμό, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλέον, η Λαμία ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, φτάνοντας τους 14 πόντους, όσους έχει και ο ΠΑΣ Γιάννινα. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός έχασε πολύτιμο έδαφος για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης, στην οποία παραμένει έχοντας για… συγκάτοικους όμως τους Άρη και Ξάνθη.

Στα αξιοσημείωτα και η παράδοση που έχουν «χτίσει» απέναντι στον αντίπαλό τους, πλέον, οι σημερινοί νικητές καθώς σε τέσσερα ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο μετρούν τρεις νίκες και μια ισοπαλία!

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα ήταν μέτριο, με τη Λαμία να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τις στημένες μπάλες και πολλά κόρνερ που κέρδισε.

Χάρη στην πίεση τους από ψηλά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κόψουν τη δημιουργία του αντιπάλου τους, ενώ είχαν δύο καλές στιγμές με τους Μπαράλες και Μπερτόλιο για να σκοράρουν, αλλά οι δύο Αργεντινοί δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Διούδη…

Ούτε στο 22’, όταν το σουτ του πρώτου κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, ούτε και στο 41ο λεπτό, με την προσπάθεια του δεύτερου να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ νωθρά, με τον Μακέντα να είναι αποκομμένος και τον Μπουζούκη πάντοτε κλεισμένος από δύο παίκτες και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 29’ για να κάνει την πρώτη του μεγάλη φάση…

Με τον Μουνιέ να βγαίνει στην κόντρα από γέμισμα του Μπουζούκη, τη μπάλα να φτάνει στον Μακέντα, το πλασέ του οποίου περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ, που είχε βγει εκτός εστίας!

Ενώ στο 40ο λεπτό, ξανά ο Μακέντα σπατάλησε μια καλή ευκαιρία, όταν από την μπαλιά του Χατζηγιοβάνη, παρότι αμαρκάριστος στην περιοχή της Λαμίας, ο Ιταλός επιθετικός… έπιασε αέρα.

Στα αξιοσημείωτα και ένα κράτημα του Μαυρομάτη από τον Αντέτζο, μέσα στην περιοχή, στο 17’, με τον διαιτητή Ζαχαριάδη να μην βλέπει την παράβαση…

Λαμία (4-2-3-1): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς (36’ Μπουλούλης), Μπερτόλιο (66’ Έπσταϊν), Καραμάνος, Τομας (81’ Καρυπίδης), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (4-4-2): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Οικονόμου, Μπουζούκης, Δώνης (78’ Βέργος), Κάτσε, Χατζηγιοβάνης (73’ Καμπετσής), Μουνιέ (59’ Άλτμαν), Μακέντα.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

Πηγή: Sport-fm.gr