Μπλόκο στην ανούσια ΑΕΚ από τον ηρωικό Πανσερραϊκό!

Ο Πανσερραϊκός κατάφερε να φύγει με σπουδαίο βαθμό από την OPAP Arena

Πάλεψε σαν… λιοντάρι και πήρε σπουδαίο βαθμό στην «OPAP Arena» ο Πανσερραϊκός! Η πολύ καλά δουλεμένη ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία που είχε κερδίσει τις εντυπώσεις και στην πρεμιέρα απέναντι στον Ολυμπιακό, κατάφερε να μπλοκάρει την ΑΕΚ που δεν είχε ουσία και αποτελεσματικότητα και το τελικό 1-1 αφήνει… απογοητευμένους τους «κιτρινόμαυρους».

Ήρωας ο Χόβαν που κατέβασε ρολά, έπιασε και πέναλτι και έκανε μυθική εμφάνιση και δέχτηκε το μοναδικό τελείωμα που δεν μπορούσε να βγάλει από τον Γκατσίνοβιτς (78’), με τον Άλεξιτς να έχει δώσει προβάδισμα στους Σερραίους πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

31-7 οι τελικές του αγώνα και 82%-18% η κατοχή της μπάλας αλλά το… ταμπλό έγραψε 1-1, με την ΑΕΚ να ξεκινά το πρωτάθλημα (καθώς είχε αναβληθεί η πρεμιέρα της με τον Παναιτλωικό) με το αριστερό και ο Πανσερραϊκός να παίρνει ένα μεγάλο αποτέλεσμα που θα του δώσει ώθηση για τη συνέχεια.

Στρέφεται στο ματς με την Αντβέρπ η ΑΕΚ, όπου θα έχει φρέσκα πόδια και θα κυνηγήσει την ανατροπή του εις βάρος της 1-0 για να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Στο μυαλό του κόουτς

Με το κλασικό 4-4-2 και εκτεταμένο ροτέισον, ενόψει της ρεβάνς με την Αντβέρπ, κατέβασε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα. Ο Αθανασιάδης στην εστία και οι Σιντιμπέ, Μήτογλου, Χρυσόπουλος, Μοχαμάντι στην άμυνα. Ο Γαλανόπουλος εξάρι, με τους Ελίασον, Πισάρο στα πλάγια και τον Γιόνσον ως οκταροδεκάρι. Ο Μάνταλος είχε ελεύθερο ρόλο στο πλάι του Φαν Βέερτ.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Πανσερραϊκό ο Πάμπλο Γκαρσία από τη μεριά του. Στο τέρμα ο Χόβαν, με τους Ντανκερλούι, Γκοτζαμανίδη, Μπέργκστρομ, Πεταυράκη στην τετράδα της άμυνας. Ουεντραόγκο, Στάικος το δίδυμο στα χαφ, με τους Μούργο, Τομάς, Πηλέα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Άλεξιτς.

Να πιάσει στον ύπνο την ΑΕΚ θέλησε ο Πανσερραϊκός και το κατάφερε. Στα 14’’ ο Άλεξιτς έφυγε στην πλάτη του Χρυσόπουλου και έδωσε έτοιμο γκολ στον Τομάς, αλλά αυτός έκανε «άψυχο» πλασέ στο τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα μετά και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα η ομάδα του Γκαρσία πάγωσε την «OPAP Arena». Ο Πηλέας έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, με τον Άλεξιτς να πιάνει καρφωτή κεφαλιά και να εκτελεί για το 1-0.

Αυτό το… μούδιασμα για την ομάδα του Αλμέιδα κράτησε ως το 5ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, να έχουν συντριπτικά ποσοστά κατοχής και να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Φαν Βέερτ σπαταλούσε τις ευκαιρίες που είχε, η ΑΕΚ έβγαζε ξανά φλυαρία και αναποτελεσματικότητα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της.

Στο 23’ ο διαιτητής Γκορτσίλας έδειξε άσπρη βούλα σε χέρι του Ουεντραόγκο, αλλά έκανε on field review και το πήρε πίσω καθώς ήταν κολλημένο στο σώμα του χαφ των Σερραίων, με τον Άλεξιτς πέντε λεπτά αργότερα να βγαίνει πλάγιο τετ-α-τετ αλλά να μην τελειώνει καλά τη φάση. Στο 31’ η ΑΕΚ είχε τη μεγαλύτερη φάση της για την ισοφάριση, όταν το βολέ του Πισάρο από τα πέντε μέτρα τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας. Μια φάση που οι «κιτρινόμαυροι» φώναξαν για πέναλτι όταν ο Μπέργκστρομ βρήκε την μπάλα με το χέρι, αλλά θεωρήθηκε ακούσιο αφού δεν την έβλεπε και στην προσπάθειά του να γυρίσει είχε επαφή.

Η ΑΕΚ δεν είχε ουσία, ούτε και καθαρό μυαλό στην τελική ευθεία του ημιχρόνου και λίγο έλειψε να πληρώσει άλλες δύο αδράνειες. Η πρώτη στο 42’ όταν ο εξαιρετικός στο ματς Πηλέας έκανε την ατομική ενέργεια, δέχτηκε το μαρκάρισμα από τον Σιντιμπέ στην περιοχή αλλά ο Γκορτσίλας έδειξε «παίζετε». Και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αθανασιάδης έβγαλε την καρφωτή κεφαλιά του προωθημένου Γκοτζαμανίδη, με το 1-0 υπέρ των Σερραίων να μένει ως το φινάλε.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με τον Πανσερραϊκό να οπισθοχωρεί ολοένα και περισσότερο για να προστατέψει το προβάδισμά του. Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα να εντείνει την πίεσή της η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, ψάχνοντας με κάθε τρόπο το γκολ. Βέβαια, ορισμένες στιγμές οι γηπεδούχοι έδειχναν να χάνουν το μυαλό τους και να μην διαχειρίζονται όπως θα έπρεπε την πίεση. Είχαν την κατοχή και την υπεροχή, αλλά καθαρές φάσεις δεν έβγαιναν. Λίγο έλειψε μάλιστα, ο Πανσερραϊκός να βρει ένα απίθανο γκολ από μια… τρελή έμπνευση του Άλεξιτς με βολέ από τα 30 μέτρα που πέρασε λίγο άουτ.

Ο Αλμέιδα και ο Γκαρσία έκαναν τις κινήσεις τους από τον πάγκο, προσπαθώντας να φρεσκάρουν αμφότεροι τις ομάδες τους. Στο 60ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πισάρο από τον Γκοτζαμανίδη, με τον Φαν Βέερτ να παίρνει την μπάλα για να «εξιλεωθεί» για τις χαμένες ευκαιρίες του. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να νικήσει τον Χόβαν ούτε αυτή τη φορά, αφού ο Σλοβάκος κίπερ έβγαλε με τα πόδια την κακή εκτέλεση του Ολλανδού στον άξονα της εστίας.

Η ΑΕΚ πίεζε ασφυκτικά, ο Γιόνσον είχε τεράστια φάση να σκοράρει αλλά ο Χόβαν έκανε άλλη μια απίθανη επέμβαση και ΠΑΛΙ με τα πόδια. Ο Σλοβάκος κίπερ κρατούσε… μόνος του, χωρίς να θέλουμε να μειώσουμε τους συμπαίκτες του για την ηρωική τους προσπάθεια, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο φοβερό διαγώνιο σουτ του Γκατσίνοβιτς που έφερε το σκορ σε ισορροπία στο 78ο λεπτό (1-1). Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έπαιζαν σαν τη… γάτα με το ποντίκι τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με αυτοθυσία κατάφεραν να κρατήσουν με νύχια και δόντια τον πρώτο τους φετινό βαθμό στο πρωτάθλημα!

MVP: Δεν χωράει αμφιβολία και αμφισβήτηση πως ο Χόβαν ήταν ο κορυφαίος! Κάνει απίθανο ματς με τρομερές επεμβάσεις, βγάζει και πέναλτι και μόνο αυτό του Γκατσίνοβιτς δεν μπορούσε να βγάλει! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση, έχει κερδίσει τα βλέμματα ως τώρα ο Σλοβάκος πορτιέρε.

Η σφυρίχτρα: Παιχνίδι με δύσκολες φάσεις έκατσε στον Γκορτσίλα. Δίνει στην αρχή πέναλτι στην ΑΕΚ που δεν υπάρχει, το… σώζει με on field review. Ζητάει άλλο ένα η Ένωση στη συνέχεια σε χέρι του Μπέργκστρομ, συμφωνεί με το VAR πως είναι ακούσιο, ενώ αμφότεροι συμφωνούν και για το πέναλτι που ζήτησε ο Πανσερραϊκός σε μαρκάρισμα του Σιντιμπέ στον Πηλέα. Το πέναλτι που παίρνει τελικά η ΑΕΚ είναι σωστό στην ανατροπή του Πισάρο από τον Γκοτζαμανίδη.