Νίκησε τη Ζαλγκίρις με άμυνα και «διπλό» Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός!

O Ολυμπιακός «μπλόκαρε» τη Ζαλγκίρις και τη νίκησε 75-72, στην πρεμιέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης»

Με άμυνα που «δάγκωνε» στα τελευταία λεπτά και την ορεξάτη επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός νίκησε 75-72 τη Ζαλγκίρις, στην πρεμιέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Με νταμπλ-νταμπλ συνόδεψε την επανεμφάνισή του ο Σέρβος σέντερ, έχοντας 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 19π. και 8 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη με 12π.

Από τους Λιθουανούς, ξεχώρισαν οι Ναζ Μήτρου-Λονγκ και Κίναν Έβανς με 12π. και 11π. αντίστοιχα.
Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ το Σάββατο (23/9, 19:00), ενώ η Ζαλγκίρις αντιμετωπίζει Ερυθρό Αστέρα (23/9, 16:00).

Με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Άστοχοι και οι δύο στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» στο +4 (6-2). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τους Πειραιώτες να ήταν μπροστά (11-10) χάρη στον Πίτερς, μέχρι το 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει με το υπέρ της 15-14.

Ίδια ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με τα λάθη να δίνουν την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να ξεφύγει στο +7 (14-21), στο 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και με Παπανικολάου και Σίκμα πέρασαν μπροστά (22-21), με τον Έβανς να ισοφαρίζει (26-26), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες πήραν τον έλεγχο μέσα από την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Σίκμα και Παπανικολάου επιθετικά πήγαν στο +6 (34-28), με τον Έβανς να κάνει 2/2 από τη γραμμή των βολών και να διαμορφώνει το 34-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα περιφερειακά της σουτ η Ζαλγκίρις ισοφάρισε (38-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Ολυμπιακό να απαντά με σερί 4-0 (42-38), στο 23’. Ο Μήτρου-Λονγκ έφερε ξανά το ματς ίσα (46-46). Στη συνέχεια, η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και την ομάδα του Πειραιά να κλείνει μπροστά την τρίτη περίοδο με την ελάχιστη διαφορά (55-54).

Αν και ο Πίτερς ήταν «ζεστός» για τον Ολυμπιακό, η περιφερειακή του άμυνα είχε προβλήματα και έτσι οι Ντίμσα και Ουλάνοβας έβαλαν τη Ζαλγκίρις μπροστά (65-67), στο 35’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 5-0 από τον Λαρεντζάκη (70-65), με τους Λιθουανούς να αντιδρούν και να παίρνουν το προβάδισμα (70-72), στο 38’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα απάντησαν με απανωτές καλές άμυνες και με καλάθι του Πίτερς και 2/2 ελεύθερες βολές του Γουίλιαμς-Γκος, για το +3 (75-72), στα 13,4’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση Έβανς και Μήτρου-Λονγκ ήταν άστοχοι και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-30, 55-54, 75-72