Ο Παναθηναϊκός AKTOR... έδειξε τον δρόμο και η Φενέρ «άλωσε» τη Μαδρίτη!

Κυριαρχώντας από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, η Φενέρμπαχτσε πέρασε από τη Μαδρίτη και την έδρα της πρωτοπόρου Ρεάλ, επικρατώντας με σκορ 89-79!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR... έδειξε τον δρόμο και η Φενέρμπαχτσε τον ακολούθησε!

Μία εβδομάδα μετά το σπουδαίο διπλό των «πρασίνων» επί της Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ακολούθησε το... παράδειγμα του «τριφυλλιού», περνώντας με κυριαρχικό τρόπο από το ««WiZink Center» (79-89), στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας!

Το ματς:
Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται με 8-7 στο 4'. Με τον Ταβάρες να κυριαρχεί πάνω από τα δύο καλάθια, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 11-8 και λίγο αργότερα με 15-13 στο 6'. Ωστόσο, κάπου εκεί, η επίθεση της «βασίλισσας» βραχυκύκλωσε με αποτέλεσμα να μείνει άποντη μέχρι το τέλος της περιόδου. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι που με σερί 7-0 στον εναπομείναντα χρόνο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 20-15.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτοΛ, «κλειδώνοντας» τα επιθετικά ατού των Μαδριλένων. Σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Σκότι Γουίλμπεκιν, αλλά και τη μαεστρική οργάνωση του Νικ Καλάθη, η Φενέρ, όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμά της, αλλά το διεύρυνε κιόλας, φτάνοντας στο +11 (25-36) στο 17'. Παρά τις προσπάθειες των Μούσα και Ταβάρες, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-33.

Η αντίδραση της ομάδας του Τσους Ματέο μπορεί να άργησε, αλλά ήρθε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου με τους Χεζόνια, Γιουλ και Γιαμπουσέλι πρωταγωνιστές στο επιθετικό κομμάτι, κατάφερε και μείωσε στους 3 (49-52) στο 26'. Ένα γρήγορο όμως 5-0 σερί δια... χειρός Καλάθη και Χέιζ-Ντέιβις, έφεραν εκ νέου τη Φενέρ στο +8 (49-57), η οποία λίγα λεπτά αργότερα, με το τρίτο τρίποντο του δεύτερου στο ματς, ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή (52-62). Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η πρωταθλήτρια Ευρώπης στο τελευταίο δίλεπτο, ήταν να μειώσει στο 58-67 του δεκαλέπτου.

Και ενώ άπαντες θα περίμεναν την αντεπίθεση της Ρεάλ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, εκείνη δεν ήρθε ποτέ, αφού οι φιλοξενούμενοι με εύκολους πόντους στη ρακέτα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (64-81), παίρνοντας τελικώς τη νίκη με σκορ 89-79!Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-43, 58-67, 79-89.

Πηγή: Sport-fm.gr