Παναθηναϊκός πέντε αστέρων κόντρα στον Ατρόμητο!

Πήγε στο -3 από τον Ολυμπιακό, με τον οποίο και παίζει μετά την επανέναρξη!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 5-0 από… ημίχρονο του Ατρόμητου, στο «Απόστολος Νικολαΐδης» σε εξ αναβολής αναμέτρηση στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Το «τριφύλλι» είχε τους Τζούριτσιτς και Παλάσιος σε μεγάλη ημέρα, καθώς ο πρώτος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’, ενώ σέρβιρε το δεύτερο τέρμα στον συμπαίκτη του στο 33’. Για να ακολουθήσει το πέναλτι που κέρδισε ο δεύτερος στο 45’, έστω και αν χρειάστηκε η επέμβαση VAR και το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σπόραρ!

Με την ομάδα των δυτικών προαστείων να μένει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ασεβέδο με απευθείας κόκκινη στη συγκεκριμένη φάση και να μην μπορεί να «ακολουθήσει», ενώ δέχτηκε δύο ακόμα τέρματα, από τον Τζούριτσιτς στο 59' και από τον Γερεμέγεφ που είχε μπει αλλαγή, στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός -που ολοκλήρωσε και αυτός με δέκα μετά την αποβολή του Ζέκα , ο οποίος έκανε ντεμπούτο μετά από έξι χρόνια- λόγω αποβολής στο 86'- ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 16 βαθμούς και στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, τον οποίο αντιμετωπίζει μετά την επανέναρξη στο Φάληρο, στις 22 Οκτώβρη.

Την ώρα που ο Ατρόμητος παρέμεινε χωρίς νίκη για έβδομο παιχνίδι στο πρωτάθλημα, όντας 12ος με τρεις μόλις πόντους και θα φιλοξενηθεί από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-2-3-1, τον Λοντίγκιν στην εστία και τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Μλαντένοβιτς τετράδα στα μετόπισθεν. Ρούμπεν και Βιλένα ήταν οι «κόφτες», με τον Τζούριτσιτς μπροστά τους, ενώ Παλάσιος και Βέρμπιτς αγωνίστηκαν στα «φτερά» και ο Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ατρόμητος από την άλλη «κατέβηκε» επίσης με σύστημα 4-2-3-1 και τον Τσιντώτα κάτω από τα γκολπόστ. Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο και Ντε Μποκ αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Γκονζάλες-Έρλινγκμαρκ τους δύο χαφ στον άξονα. Με τους Γιουμπιτάνα και Βαλένσια στα δύο άκρα της επίθεσης και τον Καμαρά πίσω από τον Βέργο, που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί με… γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς χάρη σε μια καταπληκτική μπαλιά του Ρούμπεν αριστερά στον χώρο για τον Μλαντένοβιτς, εκείνος έκανε μια «καλοζυγισμένη» σέντρα και ο επερχόμενος Τζούριτσιτς με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’!

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και, παίζοντας κυρίως από την δεξιά πλευρά τους, προσπάθησαν να βρουν τους κενούς χώρους για φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα.

Ωστόσο, ήταν ο Ατρόμητος εκείνος που είχε την επόμενη καλή στιγμή, στο 11ο λεπτό. Με τον Βέργο να κλέβει έξω από την περιοχή και να σουτάρει διαγώνια, για να στείλει τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν...

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην συνέχεια, καθώς ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τα ηνία αλλά δυσκολευόταν να γίνει και απειλητικός, χάνοντας πολλές μπάλες. Την ώρα που η ομάδα των δυτικών προαστίων έψαχνε την στιγμή της σε κάποια αντεπίθεση, όπως στο 23’ με τον Γιουμπιτάνα.

Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν το δεύτερο τέρμα που έψαχναν λίγο μετά το ημίωρο, χάρη στην κλάση του Τζούριτσιτς, ο οποίος έκλεψε από τον Κεσχρίντα, άφησε… άγαλμα τον Τζαβέλλα, πάσαρε στον Παλάσιος την κατάλληλη στιγμή κι εκείνος με διαγώνιο βολέ από θέση μέσα δεξιά έκανε το 2-0!

Έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος τους, δε, έφτιαξαν δύο ακόμα φάσεις για γκολ, μέσα σε ένα λεπτό, με τον Βέρμπιτς, αλλά ο Τσιντώτας του είπε «όχι» σε αμφότερες.

Για να έρθει η ανατροπή του Παλάσιος από τον Ασεβέδο, στο 45’, που δεν είδε σε πρώτο χρόνο ο διαιτητής Μανούχος αλλά χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR Διαμαντόπουλου.

Η αποβολή του Αργεντινού αμυντικού των φιλοξενούμενων με απευθείας κόκκινη κάρτα, για την αγκωνιά στον συμπατριώτη του, καθώς και η εύστοχη εκτέλεση του Σπόραρ, προκειμένου να «γραφτεί» το 3-0, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

MVP: Στα… σημεία κερδίζει τον τίτλο ο Φίλιπ Τζούριτσιτς από τον Σεμπάστιαν Παλάσιος. Με τον Σέρβο να έχει πετύχει δύο γκολ, με το γρήγορο και πάντα «χρήσιμο» σε τέτοια ματς 1-0, αλλά και να δίνει μια ασίστ στον Αργεντινό συμπαίκτη του! Παράλληλα, είχε μερικές ακόμα ποιοτικές κινήσεις, δείγματα της αδιαμφισβήτητης κλάσης του, αλλά και ενεργή συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας του.

Η «σφυρίχτρα»: Κατάφερε και έκανε… γκάφες σε παιχνίδι 4-0 ο Μανούχος. Με τον διαιτητή από την Αργολίδα να μην βλέπει το πέναλτι πάνω στον Παλάσιος αλλά να «σώζεται» από τον Διαμαντόπουλο. Ενώ «ανακάλυψε» και φάουλ πάνω του Τζούριτσιτς στον Καμαρά που αυτή την φορά δεν μπορούσε να πάρει πίσω βάσει κανονισμού, ενώ ο Σπόραρ σκόραρε και το γκολ του λανθασμένα δεν μέτρησε!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (79' Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι (58' Αράο), Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Βιλένα (57' Ζέκα), Βέρμπιτς, Τζούριτσιτς (79' Ιωαννίδης), Παλάσιος, Σπόραρ (69' Γερεμέγεφ).

Έμειναν στον πάγκο: Μπρινιόλι, Μπερνάρ, Τσέριν, Μαντσίνι.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν) : Τσιντώτας, Κεσχρίντα (88' Κιβρακίδης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας,Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλες (57' Φριντγιόνσον), Γιουμπιτάνα (46' Ιμερέκοφ), Καμαρά, Βαλένσια (69' Κουέν), Βέργος (68' Αντζιέλσκι).

Έμειναν στον πάγκο: Μαρκετζάνι, Αθανασίου, Ρομπάιγ, Τσακμάκης.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).

Βοηθοί: Πολυχρόνης Kωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών).

4ος διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).