Πρεμιέρα με το δεξί για τον Ολυμπιακό που θέλει… δουλειά!

Λύγισε με 2-0 τον Πανσερραϊκό και ξεκίνησε με νίκη στο πρωτάθλημα

Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό, που επιβλήθηκε 2-0 του Πανσερραϊκού στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Γ. Καραϊσκάκης».

Με δέκα παίκτες από το 2ο λεπτό ελέω αποβολής του Χάγεκ οι νεοφώτιστοι, που είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 54’ αλλά έχασαν πέναλτι με τον Άλεξιτς.

Μπιέλ και Ελ Αραμπί έλυσαν εντέλει τον... Γόρδιο δεσμό για τους Πειραιώτες, που έδειξαν ότι θέλουν δουλειά για να βρεθούν στο επίπεδο που θέλει ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Το ξεκίνημα ήταν καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 4’ ο Χάγεκ αποβλήθηκε κατόπιν χρήσης VAR! Ο Τσέχος δέχτηκε αρχικά κίτρινη κάρτα για την ανατροπή του Μπιέλ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Ισπανός ήταν σε προφανή θέση για γκολ, έτσι εντέλει δόθηκε κόκκινη.

Ο ίδιος ο Μπιέλ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο 9’ ο συνδυασμός του με τον Καρβάλιο έφερε σουτ του Πορτογάλου που κατέληξε στο δοκάρι και άουτ.

Στο 21’, ο Μασούρας σούταρε ψηλά άουτ από πλάγια θέση, με τον Έλληνα εξτρέμ να αποτυγχάνει να απειλήσει στο 25’ μετά τη συρτή σέντρα-σουτ του Μπιέλ. Στο 33ο λεπτό ήρθε η πρώτη αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Στάικο να σουτάρει από απόσταση και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Έξι λεπτά αργότερα ο Χόβαν λίγο έλειψε να πληρώσει την απροσεξία του, καθώς έχασε την μπάλα από τον Μασούρα και εντέλει παραχώρησε κόρνερ. Το 0-0 έμεινε ως την ανάπαυλα, με τον Πανσερραϊκό να αντέχει με παίκτη λιγότερο για το πρώτο 45λεπτο.

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε τρεις αλλαγές, με τους Κίνι, Σκάρπα και Ελ Κααμπί να παίρνουν τις θέσεις των Ραμόν, Καρβάλιο και Μασούρα. Στο 47’ ο Βραζιλιάνος δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 54’, μετά τη χρήση του VAR, ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδωσε πέναλτι για τον Πανσερραϊκό σε χέρι του Μαντί Καμαρά. Ο Αλεξιτς το εκτέλεσε, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έριξε στο παιχνίδι με τον Κώστα Φορτούνη αντί του Αλεξανδρόπουλου, κάνοντας ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του. Η είσοδος του έμπειρου μεσοεπιθετικού έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό, με τους Ερυθρόλευκους στο 63’ να κάνουν το 1-0 με τον Πεπ Μπιέλ. Ο Ροντινέι γύρισε από δεξιά στον Ισπανό, αυτός κατέβασε ωραία με το στήθος και με δυνατό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χόβεν. Αψογη εκτέλεση από τον Ισπανό, που άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Στο 66’ ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Ροντινέι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σκάρπα δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 74’ ο Ελ Αραμπί γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία. Στο 75’ o Μαρτίνεθ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, με τον Ιμπόρα αντί του Καμαρά.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σκάρπα έκανε το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Χόβαν, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Ντόι στο 84’. Ένα λεπτό αργότερα ο Πεταυράκης γκρέμισε τον Κώστα Φορτούνη μέσα στη μεγάλη περιοχή του Πανσερραϊκού και ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε απέναντι στον Χόβεν και έκανε το 2-0, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με το… δεξί στη Super League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ραμόν (46' Κίνι), Ντόι, Ρέτσος, Ροντινέι, Αλεξανδρόπουλος (58' Φορτούνης), Μαντί Καμαρά (76' Ιμπόρα), Καρβάλιο (46' Ελ Καμπί), Μπιέλ, Μασούρας (46' Σκάρπα) και Ελ Αραμπί.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τσόβαν, Γκοτζαμανίδης, Χάγιεκ, Πεταυράκης, Ντανκερλούι, Πηλέας, Θυμιάνης, Σταϊκος, Μούργος (38' Τομάς), Χατζηστραβός (60' Αυλωνίτης) και Άλεξιτς (60' Γούλερι).