Τα… χρειάστηκε, αλλά επέστρεψε εκεί που ανήκει ο Παναθηναϊκός!

Έδωσε δικαιώματα στην Ντνίπρο, αλλά με τον… on fire Σπόραρ επιστρέφει και πάλι σε ευρωπαϊκό όμιλο!

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος με την Ντνίπρο με 2-2 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 2ο προκριματικό γύρο του φετινού Champions League και «σφράγισε» την πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά και το 3-1 του πρώτου αγώνα.

Παρότι αγχώθηκαν… λίγο παραπάνω, οι «πράσινοι» πήραν το αποτέλεσμα που τους επέτρεψε να επιστρέψουν σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης -δεδομένα στου Europa League και... βλέπουμε-, χάρη στα δύο γκολ του Σπόραρ, στο 15’ και στο 70’.

Καθώς οι Ουκρανοί ισοφάρισαν αρχικά, με τον Ντόβμπικ στο 24’, προηγήθηκαν με τον Σαράπι στο 54’, όμως δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση της «καυτής» Λεωφόρου ενώ ολοκλήρωσαν το ματς και με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Τάντσικ στο 75ο λεπτό.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στα παιχνίδια με τη Μαρσέιγ που τον περιμένουν, για τον 3ο γύρο της διοργάνωσης, τα οποία θα διεξαχθούν 8-9 και 15 Αυγούστου.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε έχοντας μόνο μια αλλαγή σε σχέση με το πρώτο ματς των δύο ομάδων, την αναγκαστική του Σένκεφελντ. Σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Κώτσιρα, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ στα μετόπισθεν. Ενώ Ρούμπεν και Βιλένα ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, Παλάσιος-Μπερνάρ στα «φτερά» και ο Τζούριτσιτς πίσω από τον προωθημένο Σπόραρ.

Η Ντνίπρο από την άλλη «κατέβηκε» επίσης με σύστημα 4-2-3-1 και τον Βόλινετς κάτω από τα γκολπόστ. Πάσιτς, Άνταμιουκ, Σαράπι και Καπλιένκο αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Μπαμπένκο-Ντομίνγκο Μπλάνκο δίδυμο στον άξονα. Με τους Μιροσνιτσένκο, Πικάλονοκ και Ρουμπτσίνσκι να συνθέτουν την τριπλέτα πίσω από τον Ντόβμπικ, που ήταν ο σέντερ φορ.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, πήρε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφόρησε με υπομονή, κέρδισε ούτε λίγο ούτε πολύ τέσσερα κόρνερ πριν το 10’. Ωστόσο, η Ντνίπρο κατάφερνε να κλείνει σωστά τους χώρους και να αμύνεται αποτελεσματικά, χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό και ήταν για τους «πράσινους», καθώς από την πολύ ωραία συνεργασία των Τζούριτσιτς, Σπόραρ και Βιλένα που «έκρυψαν» την μπάλα, ο τελευταίος σούταρε λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βόλινετς μπλόκαρε.

Τελικά, όπως και στην Σλοβακία, έτσι και σήμερα, ο Σπόραρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ τέσσερα λεπτά μετά. Όταν, από την βαθιά μπαλιά του Γεντβάι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ο Σλοβένος επιθετικός κυνήγησε την φάση, εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία του Βόλινετς και του Άνταμιουκ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-0 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό!

Μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των γηπεδούχων και ταυτόχρονα η εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ντόβμπικ, ο οποίος πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε δύο αντιπάλους και πλάσαρε τον Μπρινιόλι κάτω από τα πόδια από δύσκολη γωνία, έφεραν την ισοφάριση για την ουκρανική ομάδα και το ματς σε ισορροπία, στο 24’…

Με την ψυχολογία υπέρ της, η Ντνίπρο πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατέγραψε μια ακόμα φάση για να σκοράρει στο 33’, με τον Μπρινιόλι όμως να μπλοκάρει έστω και δύσκολα το ξαφνικό σουτ του Ρουμπτσίνσκι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Παναθηναϊκός «απάντησε», σπαταλώντας όχι μια αλλά δύο ευκαιρίες για να πετύχει το 2-1. Αφού ο Κώτσιρας πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στην περιοχή στον Παλάσιος ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Βόλινετς, ενώ ο επερχόμενος Μπερνάρ πλάσαρε ψηλά και άστοχα σε κενή εστία!

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Βόλινετς να γίνεται αναγκαστικά αλλαγή, από ακούσιο χτύπημα στο κεφάλι από το γόνατο του Παλάσιος στο τετ α τετ στο 36’ και τέσσερα λεπτά μετά τον Ντόβμπικ να σκοράρει ξανά, αλλά το γκολ ορθώς να ακυρώνεται, για χέρι του Μπλάνκο -που του έδωσε την ασίστ- στο ξεκίνημα της φάσης.

Ενώ ήταν εκείνοι που κατέγραψαν και την τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεών του. Όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πάσιτς δεν εκμεταλλεύθηκε ότι ο Μπρινιόλι ήταν εξουδετερωμένος και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, μέσα από την μικρή περιοχή.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έριξε στο παιχνίδι τον Μαντσίνι αντί του Παλάσιος με την έναρξη του δευτέρου μέρους και η Ντνίπρο έδειξε με το… καλημέρα τις προθέσεις της. Καθώς στο 46’ ο Μπρινιόλι έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο το δυνατό σουτ του Μπλάνκο, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Ιταλός γκολκίπερ μπλόκαρε και την προσπάθεια του Ντόβμπικ!

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να κατεβάσει καλά την μπάλα μέσα στην περιοχή, στο γύρισμα του Σπόραρ από δεξιά, στο 49’. Ενώ, τρία λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ενέργεια του Τζούριτσιτς, οι δύο τους συνεργάστηκαν ξανά με αντίθετους ρόλους αλλά ο Σλοβένος στράικερ άργησε να σουτάρει όντας και σε πλάγια θέση.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στο 54ο λεπτό, με την κεφαλιά του Σαράπι, στο δεύτερο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πικάλονοκ από αριστερά να διαμορφώνει το 1-2 και την πίεση να μεγαλώνει!

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον Γιοβάνοβιτς να χρησιμοποιεί και τον Τσόκαϊ, θέλοντας να βρει τρεξίματα και μεγαλύτερη αμυντική ισορροπία στο 66’ και τον Ολεξάντρ Κούτσερ να προβαίνει σε… τριπλή αλλαγή, τρία λεπτά μετά, κλείνοντας τις δικές του.

Τελικά, ήταν ξανά ο Σπόραρ εκείνος που… λύτρωσε την ομάδα του, στο 70ο λεπτό, καθώς από φοβερή ενέργεια από τα δεξιά και ασίστ -χωρίς να βλέπει…- του Τζούριτσιτς, πλάσαρε εύστοχα, πετυχαίνοντας το 2-2!

Η Ντνίπρο έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Τάντσικ -που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά πριν- με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Χουάνκαρ, στο 75’ και κάπου εκεί ψαλιδίστηκαν και οι ελπίδες της.

MVP: Θέλει και ερώτημα; Αντράζ Σπόραρ… δαγκωτό! Ο Σλοβένος σέντερ φορ πέτυχε και τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού, φτάνοντας τα τρία στα δύο ματς με την Ντνίπρο και έβαλε την «σφραγίδα» του στην πρόκριση στην επόμενη φάση. Πλην αυτών, κυνήγησε κάθε μπάλα, πίεσε όσο μπορούσε την αντίπαλη άμυνα και επιβεβαίωσε ότι φέτος ξεκινάει με… φούρια!

Η «σφυρίχτρα»: Πολύ καλή διαιτησία από τον Μπάστιαν Ντάνκερτ. Σωστά ακυρώνει το γκολ της Ντνίπρο, ενώ καταλογίζει και την αποβολή του Τάντσικ, ως όφειλε. Παράλληλα, ο Γερμανός ρέφερι ήταν κοντά στις φάσεις, άφησε το ματς να παιχτεί και με την παρουσία του βοήθησε κι αυτός να γίνει ένα «χορταστικό» παιχνίδι στην Λεωφόρο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιλένα (66' Τσόκαϊ), Τζούριτσιτς (79' Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος, Σπόραρ (79' Ιωαννίδης), Μπερνάρ.

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Ζέκα, Μαντσίνι, Σιδεράς, Μλαντένοβιτς, Βέρμπιτς.

Ντνίπρο (Ολεξάντρ Κούτσερ): Βόλινετς (36’ Κιναρέικιν), Πάσιτς, Άνταμιουκ, Σαράπι (57' Σβάτοκ), Καπλιένκο (69' Τάντσικ), Μπαμπένκο, Ντομίνγκο Μπλάνκο, Μιροσνιτσένκο, Πικάλονοκ (68' Κόχουτ), Ρουμπτσίνσκι (69' Χουτσούλιακ), Ντόβμπικ.

Έμειναν στον πάγκο: Μαξ Βάλεφ, Πουρίτα, Χόριν, Χατζίεφ, Χορμπούνοφ, Κιγίντα.

Διαιτητής: Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία).

Βοηθοί διαιτητή: Ντόμινικ Σάαλ, Μαρσέλ Ουνγκέρ (Γερμανία).
4ος διαιτητής: Ντάνιελ Σλάγκερ (Γερμανία).
Διαιτητής VAR: Σάσα Στέγκεμαν (Γερμανία).
Διαιτητής ΑVAR: Μπένγιαμιν Μπραντ (Γερμανία).