ΑΕΚ - ΑΕΛ 1-1: «Χ»άρηκε μόνο η ΑΕΛ

Το 1-1 στο Αρένα δίνει και μαθηματικά το εισιτήριο της Ευρώπης στην ΑΕΛ

Σ’ ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις αλλά χωρίς πολλά τέρματα ΑΕΚ και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1. Το αποτέλεσμα αυτό δεν βολεύει την ΑΕΚ, η οποία πλέον θα δει τον Απόλλωνα με νίκη να την προσπερνά. Από την άλλη η ΑΕΛ μετά και την ήττα της Ομόνοιας παίρνει και μαθηματικά το εισιτήριο για την Ευρώπη.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και με πολλές πάσες στην περιοχή της. Στο 6’ ήρθε και η πρώτη φάση του αγώνα όταν έγινε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Λαρένα μπήκε στην περιοχή, μετά από παρέμβαση του Φορτούνα η μπάλα έφτασε στον Μπόλιεβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 12’ έγινε η καταπληκτική μπαλιά προς το μέρος του Λαμπάν, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ, πλάσαρε, όμως ο Ρομό έσωσε. Στο 17’ ήρθε και η πρώτη φάση της ΑΕΛ, όταν ο Σασί έκανε μια όμορφη ατομική ενέργεια, του έγινε φάουλ, όμως ο Τράττος άφησε το πλεονέκτημα και ο Ηλία έκανε το σουτ από μακριά, με την μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Φορτούνα δοκίμασε από πολύ μακριά το πόδι του, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Πάμπλο. Στο 22’ ο Γαρίδο έκανε το δυνατό σουτ, και ο Ρομό έδιωξε σε κόρνερ. Στο 30’ ένα λάθος του Ρομό, έφερε το πέναλτι για τη ΑΕΚ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα που ήταν εύστοχος και έγραψε το 1-0. Στο 38’ ήρθε η τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μέσκα όταν έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 44’ ο Λαρένα έκανε μια μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Τρουγιόλς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Με το καλημέρα απείλησε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 45’ ο Μυτίδης έκανε το γύρισμα, ο Χέφελ την προβολή, όμως ο Ρομό είπε όχι. Τρία λεπτά αργότερα ο Λαρένα εκτέλεσε ένα κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά ο Μόισοφ, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ρομό. Στο 50’ ο Μέσκα έκανε μια εκπληκτική ενέργεια, βρήκε το χώρο που ήθελε, το σουτ του όμως κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Σοάρες και ο Λαφράνς ένα βήμα πίσω από το τέρμα, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 52’ όμως ο Φορτούνα μπήκε στην περιοχή, τον ανέτρεψε ο Γαρίδο και ο Τράττος έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πίτι που ήταν εύστοχος και έτσι το 1-1 ήταν γεγονός. Στο 61’ ο Μιτρέα στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα προς την εστία του, και ο Ρομό έσωσε δύσκολα. Στο 70’ ο Μυτίδης μόνος έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο της ΑΕΛ. Στο 82’ ο Ηλία γύρισε πανέμορφα, βρήκε τον χώρο που ήθελε και από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 86’ ο Λαφράνς έκανε το δυνατό σουτ, και η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 89’ ο Μυτίδης έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Μόνος κυριολεκτικά με το τέρμα, έπιασε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Ενδεκάδες

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Χέφελ, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Γαρίδο, Φλοριάν

ΑΕΛ: Ρομό, Λαφράνς, Μιτρέα, Φορτούνα, Αϊρόσα, Νικολάου, Σοάρες, Πίτι, Ηλία, Σασί, Μέσκα