ΑΕΚ-Αλκή 2-1: Με Φλοριάν είναι αλλιώς

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Ιδιακέθ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στην επανάληψη και να επικρατήσει με 2-1 της Αλκής, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φλοριάν Τολεμές ο οποίος σημείωσε και τα δυο γκολ.

Μέτρια ομάδα του Ιδιακέθ στο πρώτο ημίχρονο, ασταμάτητη στην επανάληψη. Ντεμπούτο με ασίστ για τον Γιάννου ο οποίος σέρβιρε το δεύτερο γκολ στον Φλοριάν. Η Αλκή προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαμπρίτσιο. Η ΑΕΚ έφτασε του 49 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλων στη 2η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε μια ανούσια κατοχή της μπάλας και δημιούργησε ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά από την εστία του Πάρντο. Η Αλκή έδωσε χώρο στους γηπεδούχους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενη τους ταχύτατους της μεσοεπιθετικούς και επιθετικούς.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 16ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Φλοριάν μετά από σέντρα του Αντωνιάδη. Στο 30’ η Αλκή απείλησε με ένα δυνατό σουτ του Φαμπρίτσιο το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 35ο λεπτό σε ανατροπή που έγινε στον Μπιλάλ από τον Τρουγιόλς. Ένα λεπτό αργότερα ο Φαμπρίτσιο ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ιδιακέθ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι αλλαγές που έκανε ο Βάσκος στο ημίχρονο, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ακοράν και Τέτε. Η ΑΕΚ έκλεισε στην περιοχή της Αλκή και φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ της ισοφάρισης.

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 47’ με ένα δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Φλοριάν μέσα από την περιοχή. Στο 49’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση όμως ο Πάρντο απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το πλασέ του Νέλσον. Η ομάδα του Ιδιακέθ ισοφάρισε στο 52ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Φλοριάν μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Τέτε. Δυο λεπτά αργότερα η Αλκή απείλησε με μια εκτέλεση φάουλ του Ρούκα η οποία δεν βρήκε στόχο.

Στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή όμως ο Πάρντο κατέβασε τα ρολά του και απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ την προβολή του Φλοριάν. Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς αφού στο 79ο λεπτό ο Τολεμές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα όμορφο γυριστό πλασέ μετά από μια εξαιρετική πάσα του Γιάννου, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Τρία λεπτά πριν το 90’ η Αλκή έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση με κεφαλιά του Ντουβεντρού η οποία ανακόπηκε από τον Τρουγιόλς πριν περάσει τη γραμμή τέρματος. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο παιχνίδι. Το 2-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ – ΑΛΚΗ 2-1

ΓΚΟΛ: 52’ και 79’ Τολεμές - 36’ Φαμπρίτσιο

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (73’ Γιάννου), Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Τομάς, Τρισκόφσκι (46’ Τέτε), Χέφελ (46΄Ακοράν), Τολεμές, Νέλσον.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Θεοχάρους, Φραγκιέσκου (84’ Χαρή), Ντουβεντρού, Μάατσι (63’ Μαλφέρι), Ντιγκρουζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Ρούκα, Μπιλάλ (84’ Ανδρέου), Γκλομπάρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αβραάμ Τσούκκας

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριάκου Κυριάκος - Τζιωρτζής Ομηρος

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΕΚ Αρένα