ΑΕΚ: Και δεύτερη ρεβάνς

Οι Λαρνακείς θα στοχεύσουν στη δεύτερη νίκη επί του Απόλλων σε τρεις αγώνες στην «Αρένα»

Σε διαδικασία συντήρησης του προβαδίσματος που απέκτησε μετά το πέρας της δέκατης αγωνιστικής μπαίνει η ΑΕΚ, με τους Λαρνακείς να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με δύο βαθμούς διαφορά από το δεύτερο. Βέβαια με αρκετές ομάδες να έχουν παιχνίδια στο χέρι, τα βαθμολογικά δεδομένα περιπλέκονται ωστόσο τουλάχιστον κατά απόλυτη τιμή, οι κιτρινοπράσινοι έχουν το πάνω χέρι.

Μια από τις ομάδες που αν κάνει το απόλυτο στις αναμετρήσεις που έχει να δώσει, θα ξεπεράσει την ΑΕΚ, είναι ο προσεχής αντίπαλος Απόλλων και αυτό δίνει στο ντέρμπι μια διαφορετική πινελιά. Η Λεμεσιανή ομάδα υπολείπεται εφτά βαθμών της αντίστοιχης του Ιμανόλ Ιδιακέθ και αν κάνει το τρία στα τρία συμπληρώνοντας παράλληλα δεκάδα αγώνων, θα ξεπεράσει τους Λαρνακείς κατά δύο βαθμούς. Έτσι πέραν από το κυνήγι του τριπόντου στο Κυριακάτικο ντέρμπι, η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να... κόψει τον αέρα σε μια από τις άμεσες διεκδικήτριες της πρωτιάς αλλά και του πρωταθλήματος.

Στις 3 Ιανουαρίου 2017, ο Απόλλων έγινε η πρώτη ομάδα που έφυγε με το τρίποντο από την «Αρένα» και διατηρεί αυτό το... προνόμιο ακόμα και σήμερα, τουλάχιστον σε αγώνες πρωταθλήματος. Το τελικό σκορ του αγώνα της 17ης αγωνιστικής του περσινού μαραθωνίου ήταν 1-3 και διαμορφώθηκε από το ημίχρονο, με μια αγνώριστη ΑΕΚ να εμφανίζεται στο γήπεδο. Η ρεβάνς ήρθε στις 30 Απριλίου 2017 και στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος όταν με γκολ του Ακοράν Ρέγιες στο 78ο λεπτό, οι Λαρνακείς πανηγύρισαν και τρίποντο αλλά και πήραν πόντους στον τομέα του γοήτρου.

Ενδεχομένως η ήττα στις αρχές του χρόνου να βρίσκεται στο πίσω μέρος του μυαλού του Ιμανόλ Ιδιακέθ και των ποδοσφαιριστών του, προσδοκώντας σε μια δεύτερη ρεβάνς από τη λεμεσιανή ομάδα.