Εθνικός Άχνας-ΑΕΚ 0-3: Σε χαμηλό τέμπο με Ακοράν και Φλοριάν

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλο το ενενηντάλεπτο και πήρε την νίκη με 3-0 απέναντι στον Εθνικό στο Δασάκι της Άχνας

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλο το ενενηντάλεπτο και πήρε την νίκη με 3-0 απέναντι στον Εθνικό στο Δασάκι της Άχνας. Οι πρωταγωνιστές για την ομάδα της Λάρνακας ήταν ο Φλοριάν που άνοιξε το σκορ και ο Ακοράν που σκόραρε τα άλλα δύο. Πλέον η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ξεκλείδωσε την άμυνα στο τέλος

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Δασάκι δεν ήταν καλό με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να φτιάξουν ευκαιρίες αλλά την ΑΕΚ να έχει την υπεροχή. Η πρώτη φάση ήρθε στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα αφού ο Παπαγεωργίου πέρασε ωραία κάθετη στον Κυπριανού και αυτός με σουτ ανάγκασε τον Πάμπλο σε δύσκολη επέμβαση. Η επόμενη φάση ήρθε στο 30’ όταν ένα σουτ του Χέφελ σταμάτησε πάνω στον Μπογκαντίνοφ. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει ευκαιρίες μέσα σε κανονική ροή παιχνιδιού αλλά το γκολ ήρθε μέσα από στημένο. Στο 39’ μια εκτέλεση κόρνερ του Χέφελ βρήκε το κεφάλι του Φλοριάν που δεν λάθεψε και έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πήρε τεράστιο προβάδισμα αφού στο 42’ ο Μπογκαντίνοφ έκανε άστοχη έξοδο και έστρωσε στον Ακοράν που σε κενή εστία έκανε το 2-0, πάντως νωρίτερα στη φάση ο Εθνικός παραπονέθηκε για επιθετικό φάουλ. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ ουσιαστικά να έχει τεράστιο προβάδισμα για την νίκη.

Ακόμη χειρότερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη χειρότερο από το πρώτο με λιγότερες φάσεις και πιο φτωχό θέαμα. Η πρώτη φάση ήρθε στο 56’ όταν μια σέντρα από αριστερά από τον Γκαβρίλα κατέληξε στον Χαραλάμπους που έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε έξω. Στο 60’ ο Καταλά έκανε μια δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Μπογκαντίνοφ έσωσε την ομάδα του. Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό ενώ ο Εθνικός δεν μπορούσε να απειλήσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 77’ ο Παπαγεωργίου έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει έξω. Στο 78’ ο Τομάς μπήκε στην περιοχή και αν και μόνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 3-0. Τελικά αυτό έγινε στο 79’ όταν ο Τέτε έκανε γύρισμα στην περιοχή και ο Ακοράν ήταν μόνος και αμαρκάριστος και έτσι με κεφαλιά έκανε το 3-0 σκοτώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Τα υπόλοιπα δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ να καταφέρνει να παίρνει την νίκη και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολόγίας.

Σκόρερς: / 39' Φλοριάν, 42' 79' Ακοράν
Κίτρινες: 2' Σικάρσκι, 53' Στόιτσεφ / 34' Μουρίγιο