Κρίμα... πατατράκ στο 94'

Η ΑΕΚ έχασε τον βαθμό μέσα από τα χέρια της και μπήκε με το…αριστερό στα ματς των ομίλων

Ήττα για την ΑΕΚ με 2-1 στις καθυστερήσεις στο «ΑΕΚ Αρένα» από τη Ρεν στην 1η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και μπορούσε ακόμη και για τη νίκη.

Η Ρεν προηγήθηκε στο 29’, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 33’ και στο δεύτερο μέρος έχασε τεράστια ευκαιρία στο 70’ για να προηγηθεί, όμως ο Φαράζ δεν βρήκε στόχο. Εκεί που η ΑΕΚ φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι, σε μία στιγμή αδράνειας στο 94’ δέχθηκε το γκολ, ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και έχασε με 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα η Ρεν και στα πρώτα πέντε λεπτά απείλησε την ΑΕΚ, όμως δεν τα κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια η ομάδα του Όλτρα ισορρόπησε το ματς, κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να γίνει και αυτή απειλητική. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με πολύ καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτιάξουν φάσεις. Η Ρεν κυρίως απείλησε με μακρινά σουτ και στο 29’ ο Τεατέ σχεδόν από τα 30 μέτρα έκανε το σουτ, νίκησε τον Πίριτς που ξεγελάστηκε και έβαλε τη γαλλική ομάδα μπροστά στο σκορ με 1-0. Όμως ευτυχώς η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα και τέσσερα λεπτά μόλις μετά κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 33’ γύρισμα του Λέδες από τα δεξιά προς τον Σανχούρχο μέσα στην περιοχή και αυτός από πολύ κοντά έκανε το 1-1 για την ΑΕΚ. Στα τελευταία λεπτά η Ρεν αύξησε την πίεση της, όμως η ΑΕΚ την περιόρισε και έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ πιο προσεκτικά και είχαν το μυαλό τους περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι. Μεγαλύτερη φάση στο β’ μέρος ήταν στο 70’ για την ΑΕΚ, με τον Φαράζ, ο οποίος μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή και από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Η Ρεν μπορεί να είχε περισσότερο την κατοχή στα πόδια της, όμως ήταν ακίνδυνη και η ΑΕΚ την περιόρισε σε μεγάλο βαθμό στο επιθετικό κομμάτι. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το νικητήριο γκολ, όμως καμία δεν τα κατάφερε με την ΑΕΚ να κάνει καλή διαχείριση του αγώνα, όμως στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (94') έγινε η ζημιά. Σε μία στιγμή αδράνειας, έγινε μπαλιά από τα αριστερά στην καρδιά της άμυνας, ο Ασινιόν πετάχτηκε με προβολή και έκανε το τελικό 2-1.

Κρίμα πραγματικά γιατί η ΑΕΚ είχε στα χέρια της τον βαθμό και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε ένα γκολ από μία στιγμή αδράνειας.