Ροτέισιον... διαχείριση, πρόκριση! (vid)

Η ΑΕΚ κέρδισε με 3-2 τον Π.Ο Αχυρώνα Ονήσιλο και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου, σε ένα ματς στο οποίο δεν ανέβασε στροφές

Η ΑΕΚ... αγχώθηκε στο τέλος όμως πήρε το το εισιτήριο για τους «16» του κυπέλλου, με νίκη (3-2) απέναντι στον  ΠΟ Αχυρώνα Ονήσιλο.

Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι, ενώ ο Λόπες λίγο πριν το τέλος του α’ μέρους έγραψε το 2-0.

Ο Αχυρώνας-Ονήσιλος κατάφερε να μειώσει στα αρχικά στάδια του β’ μέρους με τον Θωμά (53’), με τον Γκιούρτσο όμως να απαντά σχεδόν άμεσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ (57').

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ομάδα της Β' Κατηγορίας πέτυχε και δέυτερο γκολ με τον Καϊσερλίδη γράφοντας το τελικό 3-2.

Σε έναν αγώνα που ο Χοσέ Λουίς Όλτρα, προχώρησε σε 10 αλλαγές στο αρχικό σχήμα οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν το ζητούμενο, με τον Ισπανό να ξεκουράζει παίχτες, αλλά και να μοιράζει χρήσιμα αγωνιστικά λεπτά σε αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το σύνολο του Όλτρα μπήκε με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό του και να μπει νωρίς μπροστά στο σκορ.

Ο Γκιούρτσο ήταν ιδιαίτερα κινητικός στα πρώτα λεπτά και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ στο 5ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ.

Το γκολ για την ΑΕΚ τελικά ήρθε νωρίς (7΄) με τον Τρισκόφσκι να βρίσκει δίχτυα.  Ο Μάμας μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, ο Νικολάου δεν απομάκρυνε σωστά και ο Σκοπιανός  από κοντά έγραψε το 1-0.

Μάλιστα στο 10ο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε και δεύτερο γκολ μετά από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Ράφα Λόπες.

Στο 20ο λεπτό ήρθε η πρώτη απειλή από τον Π.Ο Αχυρώνα Ονήσιλο. Με τον Κωνσταντίνου να κάνει το τελείωμα και τον Ερερίν που έκανε το επίσημο του ντεμπούτο να σώζει.

Ακολούθως η ΑΕΚ γυρόφερνε την περιοχή του Αχυρώνα-Ονήσιλου, ωστόσο οι προσπάθειες της ήταν άστοχες σε αρκετές περιπτώσεις.

Η ομάδα της Β’ κατηγορίας προσπάθησε να αναπτυχθεί ορθόδοξα, αποτέλεσμα να υπάρχει καλός ρυθμός στον αγώνα, με τις  δύο ομάδες να έχουν διάθεση και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Η ΑΕΚ βρήκε ξανά δίχτυα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (44΄) και έτσι απλοποίησε περαιτέρω την υπόθεση πρόκριση. Σκόρερ ο Λόπες που μετά από σέντρα του Σάντος διπλασίασε με κεφαλιά τα τέρματα της ομάδας του.

Έτσι η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0, σε ένα ημίχρονο όπου δυσκολέυτηκε σε κάποιο βαθμό αλλά κατάφερε να πάρει το ζητούμενο.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρο οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο απελευθερωμένα, με τον Αχυρώνα-Ονήσιλο να απειλεί στα πρώτα στάδια του β΄ημίχρονου.

Μάλιστα το σύνολο του Πράνιτς κατάφερε να μειώσει στο 53’ με ένα ωραίο γκολ του Θωμά. Μετά από κάθετη του Σεμέδο, ο Κύπριος ελίχθηκε και με καλό σουτ έκανε το 2-1.

Άμεση αντίδραση από την ομάδα της Λάρνακας με τον Γκιούρτσο να βρίσκει δίχτυα στο 57’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Έτσι με το 3-1, η ομάδα της Λάρνακας απέβαλε και πάλι το άγχος με το παιχνίδι να κυλά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Ο Αχυρώνας-Ονήσιλος κατάφερε να κυκλοφορήσει μπάλα σε αρκετές περιπτώσεις αλλά δεν γινόταν επικίνδυνος, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ φαινόταν να έχει τον έλεγχο, έκανε διαχείριση και έπαιζε με το χρονόμετρο.

Η ομάδα της β' κατηγορίας κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 90+1' μετά από κεφαλιά του Καϊσερλίδη.

Έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση με μια νίκη (3-2) που χάρισε στον όλτρα αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Ιάγκο Ερερίν, Γκαλιόλο, Τρισκόφκσι, Λόπες, Μιλίσεβιτς, Πονς, Σάντος, Σάντσεζ, Καψής, Γκιούρτσο, Μάμας.

Στον πάγκο: Τούμπας, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνκια, Σολ, Φαράζ, Γκάμα, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Λαός, Ντίμερς.

Αχυρώνας /Ονήσιλος: Τζούριτς, Κωσταντίνου, Παναγίδης, Περέιρα, Νίντσεβιτς, Καϊσερλίδης, Θεοδωσίου, Νικολάου, Χατζηκωνσταντή, Κούτσακος, Παπαγεωργίου

Στον πάγκο: Μπάιτς, Ντουμής, Ντεβέντιζτς, Μαρτή, Λεμέσιος, Άλιτς, Σάλιτς, Γιάκος, Αφόνσο, Τεριζήε, Θωμά, Κουσιάππα

Σκόρερ: 7' Τρισκόφσκι, 44' Λόπες, 57' Γκιούρτσο/53' Θωμά