Τρένο στη Λάρνακα… πάτησε το τριφύλλι

Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή απέναντι στην Ομόνοια και (2-1) και πήρε άλλο ένα σημαντικό τρίποντο

Η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 την Ομόνοια εντός έδρας στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Παρά το ότι έμεινε πίσως το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό μετά από γκολ του Φράνσον η ομάδα της Λάρνακας έβγαλε αντίδραση και με γκολ των Λέδες (45+7’) και Σολ (70΄) έκανε την ανατροπή και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Έτσι η ομάδα της Λάρνακας παρέμεινε στην 3η θέση με 45 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια παραμένει...αρκετά πίσω, στους 39 βαθμούς και την 6η θέση.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ομόνοια να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό με τον Φράνσον. Μετά από σέντρα του Μάθους από δεξιά, ο Λέτσιακς κυνήγησε την φάση και έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί βρέθηκε ο Σουηδός που από κοντά έγραψε το 1-0.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, κυκλοφορούσε μπάλα, ενώ η Ομόνοια κλείστηκε πίσω και επιδίωκε να γίνει επικίνδυνη με αντεπιθέσεις. Το πρώτο τέταρτο ανήκε στους κιτρινοπράσινους, οι οποίοι παρά το ότι είχαν τελικές προσπάθειες, δεν απείλησαν τον Φαμπιάνο.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε τα ηνία, με το «τριφύλλι» ωστόσο να πιέζει σωστά και να μην επιτρέπει στην ομάδα της Λάρνακας παρά το ότι είχε αρκετές προϋποθέσεις να τελειώσει ιδανικά μια φάση.

Το σύνολο του Μπεν Σιμόν κρατούσε μπάλα, με την Ομόνοια να περιμένει για να χτυπήσει στην κόντρα κυρίως με μακρινές μπαλιές.

Στο 30ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Φαράζ πήρε τη μπάλα στην περιοχή, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να κτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο. Ακολούθως, είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν τη μπάλα στο κέντρο χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 45ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από χέρι του Μίλετιτς. Ωστόσο, μετά από On field review, υπέδειξε ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Τελικά η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με εντυπωσιακό γκολ του Λέδες! Ο Πορτογάλος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής και με όμορφο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Φαμπιάνο για την ισοφάριση.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ομόνοια να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και την ΑΕΚ να έχει τον πρώτο λόγο.

Ωστόσο, παρά το ότι είχε την κατοχή και κάποιες προϋποθέσεις, η ομάδα της Λάρνακας υστερούσε στην τελική προσπάθεια.

Στο 62ο λεπτό έχασε άλλη μια ευκαιρία, με τον Σολ να κάνει το τελείωμα και τον Φαμπιάνο να σώζει. Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα στην περιοχή ο Ισπανός συνδέθηκε με τη μπάλα αλλά δεν κατάφερε να της δώσει την απαράιτητη ώθηση για να κερδίσει τον Βραζιλιάνο.

Στο 70ο λεπτό η ΑΕΚ έφερε... τούμπα το παιχνίδι με τον Φραν Σολ να σκοράρει για 12η φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ντίμερς εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Ισπανός μόνος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως το σύνολο του Ραν Μπεν Σιμόν διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα και δεν επέτρεψε στην Ομόνοια να απειλήσιε ιδιαίτερα. Αντιθέτων η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο τρίτο γκολ.

Η ομάδα της Λάρνακας είχε άλλο ένα δοκάρι στο 83ο λεπτό, ανέβηκε από δεξιά ο Ντιουνκού που πήρε μπάλα από τον Τόνγκια έκανε το σουτ με τη μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι και να φεύγει έξω. Από την πλευρά της η Ομόνοια δοκίμασε να απειλήσει με κάποιες μπαλιές στην περιοχή, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την ΑΕΚ να παίρνει άλλο ένα σημαντικό τρίποντο.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια (84' Τόμοβιτς), Σολ (84' Λόπες), Φαράζ (68' Γκιούρτσο), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς (68' Γκάμα (73' Μάμας)), Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Φράνσον, Λέτσιακς (82' Αμού), Σίμιτς (32' Κακουλλής), Στεπίνσκι (67' Μπάκιτς).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Κακουλλής, Μπάκιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου.

Σκόρερ: 45+3' Λέδες, 70' Σολ/3' Φράνσον

Κίτρινες: 78' Τόνγκια, 83' Σολ/7' Μίλετιτς, 25' Κούσουλος