ΑΕΛ - ΑΕΚ 2-1: Την λύτρωσε ο Μιγκέλ

Σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα της Λεμεσού

Η κλάση του Μιγκέλ Αρουαμπαρένα μίλησε και η ΑΕΛ πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ με 2-1. Ο Ισπανός με δύο γκολ «σφράγισε» την νίκη της ΑΕΛ, η οποία την ανέβασε στους 58 βαθμούς. Από την άλλη, η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να βρεθεί πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Αναγνωριστικά άρχισε το ματς στο Τσίρειο. Και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σ’ ένα παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά. Στο 8’, η ΑΕΛ έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο ματς με την εκτέλεση φάουλ του Μιτρέα να φεύγει άουτ. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 18’ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στην δεύτερή της ευκαιρία. Ήταν η σέντρα του Αϊρόσα από δεξιά, η πρώτη κεφαλιά του Μαύρου αποκρούστηκε από τον Γιωργαλλίδη, η μπάλα πήρε ύψος και ο επερχόμενος Αρουαμπαρένα με κεφαλιά σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Στο 28’, ο Μπόλιεβιτς είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Ρομό στην πρώτη τελική της ομάδας της Λάρνακας. Σιγά σιγά η ΑΕΚ ανέβαζε στροφές και ισοφάρισε στο 37 με Τολεμές. Ήταν το φάουλ του Χέφελ, η πρώτη κεφαλιά του Μουρίγιο και ο Γάλλος επιθετικός με νέα κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, αν και η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο σκορ.

Η επανάληψη αρχισε με μια καλή ευκαιρία του Σοάρες στο 47’. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα αρχικά στάδια της επανάληψης. Στο 60’, ο Μιτρέα στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ρομό. Έτσι η ΑΕΚ, έχασε μια σπουδαία ευκαιρία να πετύχει την ολική ανατροπή. Οι δύο προπονητές με τις αλλαγές τους προσπάθησαν να κάνουν πιο επιθετικές τις ομάδες τους. Στο 68, ο Ράφα Ρομό πιστοποίησε την μεγάλη του κλάση, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μαλόκου. Στη συνέχεια, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ.  Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες ρίσκαραν, χωρίς να χαθεί η πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στο 91’ ο Αρουαμπαρένα λύτρωσε τους «γαλαζοκίτρινους» της Λεμεσού, όταν με πλασέ από κοντά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΕΛ: Ρομό, Αϊρόσα, Φορτούνα, Λαφράνς, Μιτρέα, Νικολάου, Σοάρες, Μέσκα, Γεωργιάδης (63' Μπλάνκο), Μαύρου (69' Σάσι), Αρουαμπαρένα

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Καταλά, Λαρένα, Τέτε, Χέφελ, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Μουρίγιο, Γκαρίδο, Τολεμές, Ακοράν (66' Μαλόκου)

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση