Μετά τους «κόκκινους διαβόλους»… και οι «λέοντες»

Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την ΑΕΛ, που κέρδισε εντός την Ομόνοια με 1-0

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΛ επικρατώντας της Ομόνοιας με 1-0. Η Λεμεσιανή ομάδα παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και πήρε πανάξια ένα πολύτιμο τρίποντο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κάσα στο 38’ με ένα φανταστικό πλασέ μέσα από την περιοχή. Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι έχασε αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ ωστόσο πήρε το ζητούμενο.

Η ΑΕΛ μπήκε στο παιχνίδι πιο δυνατά από την Ομόνοια και είχε τον έλεγχο της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 3’ ο Τσέποβις επιχείρησε να απειλήσει με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Νταβόρ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Έξι λεπτά αργότερα ο Σέρβος σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Σέρβος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, βρέθηκε μπροστά από τον Φαμπιάνο αλλά τέλειωσε τη φάση χωρίς να βρει στόχο.

Η ΑΕΛ μέχρι το 15’ ήταν πιο κινητική και κρατούσε περισσότερο την μπάλα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ομόνοια ανέβασε στροφές και έχασε με τον Μπρούνο σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Ο Μπέκερ είπε «όχι» στον μεσοεπιθετικό των «πρασίνων».

Η ομάδα του Νιλ Λένον κέρδισε πέναλτι στο 30’, σε μια φάση που δεν φαίνεται να υπήρξε κάποια παράβαση. Ο Παπουλής βρέθηκε στο έδαφος μπροστά από τον Μπάστο ωστόσο από τις επαναληπτικές προβολές δεν φάνηκε να τον ανατρέπει.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο αλλά και πάλι ο Μούριελ στέρησε στον Βραζιλιάνο να σκοράρει. Ο κίπερ της ΑΕΛ έπεσε στην σωστή πλευρά και κράτησε το μηδέν.

Η Λεμεσιανή ομάδα κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 38’ με ένα φανταστικό, φαλτσαριστό σουτ του Κάσα μέσα από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 42’ η Ομόνοια έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Λοΐζου το σουτ του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ομόνοια όπως αναμενόταν μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στην επανάληψη. Παρ’ όλο που οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, η ΑΕΛ ήταν αυτή που βρήκε καλύτερες ευκαιρίες.

Στο 52’ ο Φραντζής με έναν «κεραυνό» από μακρινή απόσταση είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο. ‘Ένα λεπτό αργότερο ο Μιραλάς επιχείρησε να σκοράρει με πλασέ εκτός περιοχής αλλά ο κίπερ της Ομόνοιας έδειξε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 56’ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έπεσε άτσαλα στο έδαφος μετά από απομάκρυνση με γροθιές. Ο κίπερ των «πρασίνων» δεν μπόρεσε να συνεχίσει κι αντικαταστάθηκε από τον Κωνσταντίνο Παναγή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι πολλές φορές γινόταν πολύ επικίνδυνη στην κόντρα. Στο 81’ σε μια τέτοια φάση, ο Σάντος βρέθηκε απέναντι από τον Παναγή και προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η μοναδική καλή φάση της Ομόνοιας στην επανάληψη ήρθε στο 84’ με τον καλύτερο της ποδοσφαιριστή, τον Μπρούνο. Ο Βραζιλιάνος με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέκερ.

Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ. Οι «λέοντες» πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στους 4 βαθμούς.

Στον αντίποδα, η Ομόνοια δέχθηκε την τρίτη της ήττα και έμεινε στάσιμη στους 9 βαθμούς.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι):  Μπέκερ, Φραντζής, Τζάλμα, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Νταβόρ, Τσιμπόλα, Κάσα (78' Σάντος), Μιραλάς (86' Μεντόγεβιτς), Σις (64' Μακρής), Τσέποβιτς (86' Μιλιντσεάνου)

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο (57' Παναγή), Μάθιους, Μπρούνο (88' Κακουλλής), Λοΐζου (62' Μπάρκερ), Παπουλής (62' Χούπερ), Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Μιξ (62' Κασάμα), Μίλετιτς, Χαραλάμπους

Σκόρερ: 38' Κάσα / -

Κίτρινες κάρτες: 22' Φραντζής / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χαβιέρ Ιγκλέσιας

VAR: Ισίντρο Ντίαζ