Αλκή-Ολυμπιακός 3-1: Τριάρα σωτηρίας!

Πολύτιμη νίκη για την Αλκή ενάντια στον Ολυμπιακό που «βυθίζεται»

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Αλκή επί του Ολυμπιακού με 3-1 για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Οι Μαλφλουρί με δύο γκολ και Φαμπρίτσιο τα γκολ της "Αθάνατης". Ο Κάστρο ισοφάρισε προσωρινά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε στο -7 από την Σαλαμίνα και στο -9 από την Αλκή και τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο αγώνας στη Λάρνακα άρχισε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Η Αλκή στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Μαλφλουρί με την συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου με μια υπέροχη ατομική προσπάθεια πλάσαρε εύστοχα τον Χίντι για το 1-0. Στο 23’, ο Ντουβεντρού έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τον Χίντι να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Ο Φραγκέσκου στο 29’ έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Μπιλάλ να κάνει το πλασέ άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Τόρες βγήκε μόνος, έδωσε την μπάλα στον Κάστρο, ο οποίος έκανε το πλασέ σε κενή εστία, όμως ο Ντιακιτέ έδιωξε με αυτοθυσία. Ο Κάστρο, όμως, στο 32’ πήρε το «αίμα» του πίσω, αφού με πλασέ από το γύρισμα του Τριμπό ισοφάρισε το σκορ. Η Αλκή, στη συνέχεια, απάντησε με πλασέ του Μαλφλουρί εντός περιοχής από γύρισμα του Φραγκέσκου που έφυγε λίγο άουτ. Στο 42’, η Αλκή κέρδισε πέναλτι σε παράβαση του Πολίτσι πάνω στον Μπιλάλ. Ο Φαμπρίτσιο, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε πάσα στην ουσία στον Χίντι, χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία να βάλει την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ. Το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στη λήξη του ημιχρόνου.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βάζουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Στο 54’, ο Ντουβεντρού με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 63’, ο Τιγκρουτζιά έκανε το σουτ που έστειλε την μπάλα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ρούκα με ωραία σέντρα βρήκε τον Φαμπρίτσιο, ο οποίος με εντυπωσιακή γυριστή κεφαλιά ανάγκασε τον Χίντι σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Στο 71’, η κεφαλιά του Τόρες πήγε άουτ μετά την άστοχη έξοδο του Πάρντο. Στο 72’, όμως, η Αλκή πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ. Ο Μαλφλουρί βγήκε μόνος μετά από ωραίο συνδυασμό απέναντι στον Χίντι και με υποδειγματικό πλασέ σκόραρε για το 2-1. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα, ο Τριμπό με σουτ ανάγκασε τον Ούρκο Πάρντο σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Η Αλκή έχασε καλή ευκαιρία στο 86’ με σουτ του Ρούκα που έφυγε λίγο άουτ. Λίγο αργότερα, ο Καπαρτής με σουτ ανάγκασε τον Πάρντο σε ωραία απόκρουση. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Φαμπρίτσιο πέτυχε το 3-1 με ωραίο πλασέ μέσα σε αποθέωση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Οι σκόρερ της Αλκής Μαλφλουρί και Φαμπρίτσιο ήταν οι καλύτεροι σε απόδοση για τους νικητές. Από τον Ολυμπιακό, ξεχώρισαν οι Τριμπό και Χίντι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Αλκή δεν υστέρησε κάποιος. Από τον Ολυμπιακό, υστέρησαν οι Τόρες και Πολίτσι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Νικόλας Νεοκλέους ήταν σωστός στην φάση του πέναλτι που έδωσε για την Αλκή και είχε σχετικά καλή απόδοση στο παιχνίδι.

Αλκή: Πάρντο, Φραγκέσκου (60' Λοϊζίδης), Ντουβεντρού, Ενγκομό, Χαρή (60' Ρούκα), Τιγκρουτζιά, Ιτούα, Μαλφλουρί, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ (88' Ανδρέου), Ντιακιτέ

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (81' Βαλικάεφ), Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο (73' Καπαρτής), Παχίπης, Σαμάρας (52' Πεχλιβάνης), Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Τριμπό, Πολίτσι

Σκόρερς: 10', 72' Μαλφλουρί, 90+3' Φαμπρίτσιο/ 32' Κάστρο

Διαιτησία: Νικόλας Νεοκλέους (Χαράλαμπος Χαραλάμπους, Ιωάννης Λαζάρου)

Κίτρινες: Φαμπρίτσιο, Ενγκομό / Τριμπό