Αγχωτικό.... δύο στα δύο στο «Αμμόχωστος»

Με σκόρερ τους Φερέια και Γκερέρο η Ανόρθωση κέρδισε με 2-0 τον μαχητικό Οθέλλο

Η Ανόρθωση πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη επικρατώντας του Οθέλλου με 2-0 στο «Αμμόχωστος» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και ζευγάρωσε τις νίκες της, κάνοντας το δύο στα δύο. Η «Κυρία» στο πρώτο μέρος ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο 19’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκερέρο, ενώ είχε δοκάρι ένα λεπτό πιο πριν. Δοκάρι επίσης βρήκε στο 73’ με τον Γκασάμα, να μην μπορεί να κάνει το 2-0 στο δεύτερο μέρος. Εκεί όπου ο Οθέλλος ήταν καλύτερος, καθώς δημιούργησε και έχασε καλές ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει. Στο 88’ με μία υποδειγματική αντεπίθεση η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στο 2-0, με τον Φερέιρα να πλασάρει εύστοχα. Έτσι η Ανόρθωσης πήρε σημαντικό «διπλό», με το οποίο ανεβαίνει στους έξι βαθμούς, ενώ η ομάδα της Αθηαίνου έμεινε στον ένα βαθμό.

Α’ ημιχρόνο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα δέκα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις, με την Ανόρθωση να κρατά περισσότερο μπάλα.

Στο 7ο λεπτό η ομάδα του Γκαγιέγο απείλησε μετά από κόρνερ, με τον Μαρμούκ να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Ταουντούλ έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Οθέλλος απάντησε στη φάση της Ανόρθωσης, στο 8’ ο Σούτο από πλάγια μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως ο Αρμπολέδα έκλεισε σωστά τη γωνία του και απέκρουσε.

Η Ανόρθωση μετέπειτα ανέβηκα και έψαχνε το γκολ. Στο 16’ η «Κυρία» είχε δοκάρι μετά από κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στον Σούτο και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταουντούλ, ενώ στη συνέχεια ο Λιπόμπε στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα στο ύψος της περιοχής τη βρήκε με το χέρι, με τον Σολωμού να σφυρίζει φάουλ και στη συνέχεια το VAR να αλλάζει την απόφαση του ρεφ για πέναλτι.

Στο 19’ ο Γκερέρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Ταουντούλ και έγραψε το 1-0, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν τα κατάφερε ουσιαστικά, με την Ανόρθωση να συνεχίζει να κρατά μπάλα και στο 31’ έχασε τεράστια ευκαιρία, με σουτ του Τεχέρα εκτός περιοχής, όμως ο Ταουντούλ έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 34’ η Ανόρθωση σκόραρε μετά από μπαλιά του Καστέλ και τον Μαρμούκ με κεφαλιά από κοντά να σκοράρει, όμως δεν μέτρησε το γκολ, καθώς η μπάλα πέρασε έξω πριν κάνει την σέντρα ο Ισπανός φορ.

Ο Οθέλλος στο 35’ απείλησε για πρώτη φορά μετά το γκολ που δέχθηκε με τον Σούτο από πλάγια δεξιά να κάνει το σουτ, όμως ο Αρμπολέδα μάζεψε.

Στο 40’ η Ανόρθωση έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0 με τον Γκαρσία να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Ταουντούλ έκανε νέα μεγάλη απόκρουση, κρατώντας το 1-0.

Στο 45+2’ ο Οθέλλος δημιούργησε ακόμη μία φάση χωρίς να ανησυχήσει και ιδιαίτερα τον Αρμπολέδα, καθώς το σουτ του Ανάνγκ κατέληξε εύκολα στα χέρια του κίπερ της «Κυρίας».

Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της Ανόρθωσης.

Στο δεύτερο μέρος ο Οθέλλος μπήκε καλύτερα με σκοπό να ισοφαρίσει γρήγορα και να κυνηγήσει κέρδος από το παιχνίδι.

Η Ανόρθωση απείλησε στο 47’ με ένα μακρινό σουτ του Καστέλ, όμως ο Ταουντούλ εύκολα μάζεψε.

Στη συνέχεια ο Οθέλλος κράτησε μπάλα και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρνει να φτάσει ισοφάριση, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες.

Στο 52’ η ομάδα του Γαρπόζη, απείλησε με εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 53’ με σουτ του Χριστοδούλου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ, ενώ στο 54’ άγγιξε την ισοφάριση, με τον Σούτο απέναντι από τον Αρμπολέδα, να μην μπορεί να κερδίσει τον Κολομβιανό κίπερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ουεσλάτι έχασε τεράστια ευκαιρία από πλάγια δεξιά εντός περιοχής, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η Ανόρθωση προσπάθησε μετέπειτα να κρατήσει μπάλα και να ισορροπήσει το παιχνίδι, περιορίζοντας τις επιθετικές προσπάθειες του Οθέλλου, με την ομάδα της Αθηαίνου να απειλεί μετά από ώρα και συγκεκριμένα στο 70’ με μακρινό σουτ του Ανάνγκ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Αρμπολέδα.

Τρία λεπτά μετά η «Κυρία» άγγιξε το 2-0, μετά από μπαλιά, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Γκασάμα, αυτός έκανε την κεφαλιά, όμως ο Ταουντούλ απέκρουσε με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και μετά με δεύτερη προσπάθεια ο κίπερ του Οθέλλου μάζεψε.

Ο Οθέλλος στα τελευταία λεπτά ανοίχτηκε και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 81’ με σουτ του Πέρεθ, όμως ο Αρμπολέδα έκανε μεγάλη απόκρουση, ενώ στην επόμενη φάση ο Σταμούλλης έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Εκεί που ο Οθέλλος έψαχνε την ισοφάριση, η Ανόρθωση στο 88’ με μία υποδειγματική αντεπίθεση έφτασε στο 2-0, με τον Φερέιρα να πλασάρει εύστοχα μετά από ωραία κάθετη του Γκερέρο.

Έτσι η Ανόρθωση πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους έξι βαθμούς, ενώ ο Οθέλλος δέχθηκε την πρώτη του ήττα για φέτος και έμεινε στον ένα βαθμό.

Εντεκάδες:

Οθέλλος: Ταουντούλ, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Χριστοδούλου, Σούτο, Λιπόμπε, Χάσο, Μαμαντού, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Σταμούλης, Ράμος, Κατσιατή, Καστάνας, Γκαρσία, Χατζηπασχάλης, Μίτσης, Ντουρίς, Βενιζέλου, Ιωάννου

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρθία, Μαρμούκ, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Ουαρίς, Κορρέα, Ιωάννου

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Tιουνέ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Τζούλιου, Τσίκο, Κορέια

Σκόρερ: /19' Γκερέρο, 88' Φερέιρα

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος