Ανόρθωση: Δούλεψε το πλάνο και κέρδισε…

Το πλάνο και οι κινήσεις του Γκαγιέγο κέρδισαν το ματς

Η Ανόρθωση πήρε μια σπουδαία νίκη το βράδυ της Παρασκευής (10/11) κόντρα στην Ομόνοια με 2-0 μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και επέστρεψε στις επιτυχίες, στέλνοντας ηχηρά μηνύματα σε όλους ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στα ψηλά της βαθμολογίας.

Η «Κυρία» κόντρα στο «τριφύλλι» αν και δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, στη συνέχεια κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Απέναντι στους «πράσινους» η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει το ματς περισσότερο γιατί δούλεψε το πλάνο του Ντάβιντ Γκαγιέγο και φάνηκε ότι μαζί με τους συνεργάτες του διάβασαν σωστά τον αντίπαλο και παρουσίασαν το σύνολο τους όπως έπρεπε για να πάρουν τη νίκη.

Ο Ισπανός τεχνικός έκανε ρεσιτάλ προπονητικής, καθώς διαχειρίστηκε όπως έπρεπε το ματς και την ώρα που η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρησε έκανε σωστές κινήσεις από τον πάγκο, βάζοντας την μία τον Καστέλ που χάρισε το 1ο γκολ και από την άλλη τον Κορέια που με την ποιότητα του «σκότωσε» το ματς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Φυσικά και η αλλαγή του Ανδρέα Χρυσοστόμου αποδείχθηκε πολύ σωστή, καθώς έβαλε ένα ξεκούραστο παίκτη μέσα στο κέντρο που κράτησε μπάλα και μοίρασε μπαλιές, κάτι που βοήθησε φυσικά και στο να μην απειληθεί ιδιαίτερα η Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο.

Επί της ουσίας ο Γκαγιέγο «κέρδισε» και ο ίδιος το παιχνίδι, καθώς παρουσιάστηκε διαβασμένος και μελετημένος, περιορίζοντας τον αντίπαλο και χτυπώντας εκεί που έπρεπε.