Ανόρθωση: «Κυρία» στο photo finish

Οκτώ βαθμούς μάζεψε στο φινάλε αναμετρήσεων η Ανόρθωση

Παρόλο που το αήττητο της Ανόρθωσης διακυβεύτηκε και στα τέσσερα ντέρμπι που έδωσε απέναντι σε ΑΠΟΕΛ, Απόλλων, ΑΕΚ και Ομόνοια, η ομάδα της Αμμοχώστου, βρήκε τον τρόπο να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας. Το βράδυ του Σαββάτου στο ΓΣΠ συνάντησε την πιο οριακή φετινή κατάσταση μιας και η επιστροφή στη βάση της με άδεια χέρια, ήταν κάτι περισσότερο από πιθανή μέχρι το 96ο λεπτό.

Κάπου εκεί ο Ντάνιελ Πράνιτς ανέλαβε την πρωτοβουλία να εκτελέσει ένα κόρνερ, ο Ζοάο Βίκτορ νίκησε κατά κράτος τους αντίπαλους αμυντικούς στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Ντουγκλάο από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Το σκορ αυτό παρατηρήθηκε και στους αγώνες με Απόλλων και ΑΕΚ, με τον αντίπαλο να παίρνει προβάδισμα και τη «Μεγάλη Κυρία» να αντεπιτίθεται.

Ο βαθμός που προστέθηκε στον απολογισμό στο ΓΣΠ, ήταν ο όγδοος κερδισμένος στο τελευταίο δεκάλεπτο των αναμετρήσεων. Προηγήθηκε η επιτυχία επί της Αλκής με αυτογκόλ του Στρατηλάτη στο 87ο λεπτό, όπως επίσης και η ισοπαλία με την ΑΕΚ στην «Αρένα» με κεφαλιά του Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 92ο λεπτό. Στο «Δασάκι» ο Ρόνι Λέβι είδε τον Γκόρντον Σίλντεφελντ να χαρίζει το τρίποντο με σουτ μέσα από την περιοχή στο 84ο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε ως γνωστόν στο 96ο λεπτό του Σαββατιάτικου ντέρμπι.

Βέβαια η μαχητικότητα και οι αντοχές των κυανόλευκων πιστώνονται και στο προπονητικό επιτελείο και συγκεκριμένα τον γυμναστή Γεώργιο Γεωργίου, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Ρόνι Λέβι και στο πρώτο πέρασμα του Ισραηλινού από τον πάγκο της Ανόρθωσης.