Άρης-Ανόρθωση 0-2: «Κυρία» έτοιμη για ντέρμπι!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σημαντική νίκη για την Ανόρθωση στο Τσίρειο επί του Άρη με 0-2. Οι Βίκτορ στο 80' και ο Άλβες στο 90' +3' τα γκολ της ομάδας του Ρόνι Λέβι που έπιασε και πάλι κορυφή με 36 βαθμούς. Από την άλλη, ο Άρης παρέμεινε στους 9 βαθμούς και στην προτελευταία θέση με 9 βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στη Λεμεσό άρχισε με ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ με ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Νουρεντινόσκι να διώξει σωτήρια σε κόρνερ μόλις στο 5’. Η Ανόρθωση συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, όμως ο Άρης αμυνόταν πολύ σωστά. Στο 32’, η Ανόρθωση απείλησε με γύρισμα του Σισέ στην περιοχή προς τον Βίκτορ, όμως αμυντικός του Άρη έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Η ομάδα της Αμμοχώστου προς το τέλος κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ. Σ’ ένα από αυτά, o Ράγιος έκτέλεσε, ο Σίλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Νουρεντινόσκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε και πάλι με την Ανόρθωση να μπαίνει πιο επιθετικά. Στο 53’, ο Καμαρά σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, με άσχημο πλασέ του Καμαρά που έφυγε άουτ. Στο 55’, ο Ράγιος μπήκε στη περιοχή, όμως ο Παχίπης τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ρόνι Λέβι πέρασε στο ματς Άλβες και Καλό, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2 και στο 65’, έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Άλβες πάσαρε στον Σισέ, ο οποίος σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Άρης απάντησε πέντε λεπτά αργότερα. Ήταν η ωραία ενέργεια του Φράγκου, ο οποίος πάσαρε στον Γιούσεφ, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σίλντενφελντ και πήγε σε κόρνερ. Η ομάδα του Ρόνι Λέβι επέμεινε να πιέζει και ευτύχησε να σκοράρει στο 80’. Ο Αμπντουλάγιεφ σέντραρε και ο Βίκτορ με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε για το 0-1 μέσα σε αποθέωση. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σιβού με πάσα βρήκε τον Άλβες που σημείωσε το πρώτο του φετινό γκολ για το 0-2.

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος, Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος, Μαμμίδης, Νγκολόκ, Ράντου

Ανόρθωση: Αρούς, Σίβου, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Σισέ, Αμπντουλάγιεφ, Καμαρά