Διπλό από το πρώτο... εικοσάλεπτο

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 2-0

Η Ανόρθωση κέρδισε με 2-0 την Δόξα στην Περιστερώνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.  Η «Κυρία» με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο... καθάρισε την ομάδα της Κατωκοπιάς που έδειξε ότι έχει πολλά να διορθώσει την άμυνα.

Ο Τσίκο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 11ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά αργότερα (19’) ο Αγκολέζος σέρβιρε στον Γκασαμά που διαμόρφωσε το 2-0.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε καλή παρουσία και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ, κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να πάει στην 2η θέση και τους 17 βαθμούς (ισοβαθμεί με ΑΠΟΕΛ και Άρη). Από την άλλη η Δόξα συνεχίζει χωρίς βαθμούς στον πάτο της βαθμολογίας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με νεύρα αφού υπήρχαν πολλές διακοπές για φάουλ στα πρώτα λεπτά. Υπήρχαν επίσης αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάτι αξιόλογο. Η Ανόρθωση επιχείρησε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μέσα από μια εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα κατάφερε να απειλήσει η «Κυρία» στο 11ο λεπ΄το. Η μπάλα κτύπησε στο τείχος. ακολούθως κατέληξε στον Τσίκο που την έστειλε στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR (που κράτησε τέσσερα λεπτά) το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Δεν άργησε να έρθει και το δεύτερο γκολ με τον Γκασαμά με ωραίο τρόπο να γράφει το 2-0 στο 19ο λεπτό. Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό από τους «κυανόλευκους», ο Τσίκο σήκωσε μπάλα στον Γκασαμά και αυτός με άψογο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ακολούθως η Ανόρθωση πήρε ψυχολογία και είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, μάλιστα έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ λίγα λεπτά αργότερα (24’). Ο Παρούτης αρχικά απείλησε με πλάγιο σουτ, έσωσε ο Σισκόφσκι η μπάλα κατέληξε στον Τσίκο που από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

Από πλευράς Δόξας έγιναν πολλά λάθη στα μετόπισθεν,  το σύνολο του Γκαγιέγο έβρισκε συνεχώς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Ωστόσο ο Σισκόφσκι αλλά και η αστοχία των παιχτών του Ισπανού τεχνικού απέτρεψαν το τρίτο γκολ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με την Ανόρθωση να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο. Η Δόξα προσπάθησε να γίνει απειλητική με κάποιες μακρινές μπαλιές αλλά δεν ανησύχησε την «Κυρία».

Το σύνολο του Γκαγιέγο με υπομονή έχτιζε το παιχνίδι του και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να απειλήσει.

Η Ανόρθωση περιτριγύριζε την περιοχή της Δόξας και γινόταν συνεχώς απειλητική ψάχνοντας το τρίτο γκολ, όμως η τελική πάσα δεν ήταν σωστή σε αρκετές περιπτώσεις.

Στο 60ο λεπτό η Δόξα έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει, όταν μετά από μακρινό σουτ του Ναμπί, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Η ομάδα της Κατωκοπιάς προσπάθησε να γίνει απειλητική, ωστόσο δυσκολευόταν πολύ στο να κρατήσει μπάλα, ενώ ήταν εμφανέστατη η έλλειψη συγκέντρωσης σε αρκετές περιπτώσεις.

Κάτι που μπορεί να λεχθεί και για την Ανόρθωση, η οποία με πιο καθαρό μυαλό θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη πιο νωρίς. Όμως κάποια άσχημα τελείωματα και λάθος αποφάσεις άφησαν το σκορ ως είχε.

Η μεγαλύτερη φάση του β’ ημιχρόνου για την ομάδα της Αμμοχώστου ήρθε στο 69ο λεπτό, όταν ο Φερέρ μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το τελείωμα και ο Στυλιανού έσωσε πάνω στην γραμμή.

Έτσι η Ανόρθωση έφυγε από το στάδιο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» με ένα σημαντικό τρίποντο που την κρατά σε επαφή με την κορυφή, ενώ η Δόξα παραμένει στον πα΄το της βαθμολογίας χωρίς βαθμούς.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Δόξα: Σισκόφσκι,Τραϊτσέφσκι, Βλίχτερ,Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Ασάντε, Ντζίεντζιέ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Φοφανά, Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί, Μοχάμεντ, Αντγουί, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Κ.

Ανόρθωση:  Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Τεχέρα, Φερέιρα, Τιουνέ, Φερέρ, Παρούτης, Γκασάμα, Τσίκο.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Χαραλάμπους, Ουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Μουσόντα

Σκόρερ: -/11' Τσίκο, 19' Γκασαμά

Κίτρινες: 44' Ντζιέντζιε,51' Τραϊτσέφσκι, 56' Αλσέους/-