Δραματικό φινάλε… και η μπίλια στο «Χ»

Την τρίτη σερί ήττα απέφυγε η Ανόρθωση, που με γκολ στο 96’ εξήλθε ισόπαλη με την Πάφο, που άγγιξε μια σπουδαία νίκη

Δραματικό φινάλε στο «Παπαδόπουλος» και ισοπαλία 2-2 ανάμεσα σε Ανόρθωση και Πάφο. Η ομάδα του Γκαγιέγο μπορεί να προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 2’ με τον Γκασαμά, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Αντιθέτως η Πάφος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 35’ με τον Ζάιρο και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ίδιο παίκτη έφερε «τούμπα» το παιχνίδι στο 76’ μετατρέποντας το 1-0 σε 1-2 για την ομάδα του. Όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε η «Κυρία» με τον Σέρχιο Καστέλ, ο οποίος στο 90+6’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Με αυτό τον βαθμό η Πάφος ανέβηκε στους 43 βαθμούς και έμεινε στην 4η θέση, ενώ από την άλλη η Ανόρθωση ανέβηκε στους 41 βαθμούς και έμεινε στην 5η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό κατάφερε να σκοράρει. Ο Τιουνέ έδωσε στον Ουαρίς, αυτός από πλάγια έκανε την μπαλιά στην καρδιά της άμυνας και ο Γκασαμά από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η Πάφος πήγε να βγάλει αντίδραση και να απαντήσει στο γρήγορο γκολ που δέχτηκε. Στο 9’ ο Τάνκοβιτς έκανε το πλασέ και μάζεψε ο Αρμπολέδα, ενώ στο 12’ ο Τουμάσι έχασε καλή ευκαιρία, μετά από μπαλιά του Μπρούνο, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση ανέβηκε και αυτή, προσπαθώντας να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, καθώς στο 18’ έχασε καλή ευκαιρία με το σουτ του Τσίκο, που έφυγε λίγο έξω.

Γενικότερα η «Κυρία» μέσα στο γήπεδο πατούσε αρκετά καλά στο παιχνίδι, ελέγχοντας το ματς και κατάφερε να περιορίσει σε αρκετά καλό βαθμό την Πάφο.

Εκεί που η Ανόρθωση έλεγχε το παιχνίδι στο 35’ μετά από μία προσπάθεια του Μπρούνο από τα δεξιά ήρθε το γκολ. Συγκεκριμένα ο Μπρούνο έκανε την μπαλιά από πλάγια, ο Αρμπολέδα άργησε να πέσει να διώξει την μπάλα και ο Ζάιρο από κοντά έκανε το 1-1.

Η ομάδα του Γκαγιέγο πήγε να βγάλει γρήγορα αντίδραση και στο 40’ σκόραρε με τον Ουαρίς, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, καθώς ο Γκανέζος ήταν σε αντικανονική θέση.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε πιο δυνατά η Πάφος, η οποία με το «καλημέρα» απείλησε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 47’ ο Μπότσκαϊ έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας, μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Πάφος συνέχισε να πατά καλύτερα, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 56’ εκτελέστηκε το φάουλ από τον Μπότσκαϊ έδιωξε με δυσκολία ο Αρμπολέδα. Στο 60’ έγινε λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, πήρε μπάλα ο Ζάιρο, έκανε το σουτ από πλάγια η μπάλα έξω.

Μετά το 65’ ανέβηκε και η Ανόρθωση, η οποία έχασε την πρώτη της μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος στο 70’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ.

Στο 74’ χάθηκε τεράστια φάση για την Πάφο, μετά από κόρνερ , ο Ντράγκομιρ έκανε την μπαλιά, ο Γκολντάρ έπιασε την κεφαλιά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

Στην επόμενη φάση στο 76’ η Πάφος κατάφερε να φτάσει στο γκολ, μετά από κόρνερ, ο Ζάιρο με κεφαλιά, νίκησε τον Αρμπολέδα, κάνοντας το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά προσπάθησε η Ανόρθωση να απειλήσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 90+4’ ο Τσίκο κέρδισε πέναλτι με τον Καστέλ να αναλαμβάνει την εκτέλεση, ο οποίος με εύστοχη εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 2-2, χαρίζοντας από ένα βαθμό στις δύο ομάδες.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση: Αρπολέδα, Ουαγκέ (87' Αντωνίου), Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα (87' Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τιουνέ (81' Ιωάννου), Μακούν, Ουαρίς (81' Παρούτης), Τσίκο, Γκασαμά (63' Καστέλ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσοντά.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο (61' Τζάτζα), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (46' Μπότσκαϊ), Ζάιρο (89' Κοντρέρας), Ρους (71' Ικόκο), Τάνκοβιτς, Ναμ, Τουμάσι (71' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Πέπε

Σκόρερ: 2' Γκασαμά, 90+6' Καστέλ/ 35', 76' Ζάιρο