Εθνικός Άχνας-Ανόρθωση 1-2: Γκόρντον λαμπρός την οδηγεί!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πολύτιμη νίκη για την Ανόρθωση στο Δασάκι της Άχνας επί του μαχητικού Εθνικού με 1-2. Παλάνκα και Σίλντενφελντ τα γκολ των νικητών. Ο Κιπιάνι με υπέροχο σόλο των γκολ των γηπεδούχων. Στους 18 βαθμούς η Ανόρθωση και στην κορυφή. Στους 4 παραμένει η ομάδα του Εθνικού.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στο Δασάκι της Άχνας. Ο Εθνικός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν το σουτ του Κιπιάνι από πολύ μακριά έφυγε μόλις άουτ. Η Ανόρθωση απάντησε με μια καλή προϋπόθεση στο 18’. Ο Ράγιος έκανε την κάθετη στον Παλάνκα, αυτός έκανε την καλή σέντρα στην περιοχή, αλλά ο Αράζ απέτυχε να βρει την μπάλα σωστά και χάθηκε η ευκαιρία. Στο 20’ ο Ενέσκου είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ εκτός περιοχής, ενώ ο Ράγιος είχε και αυτός με την σειρά του ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Στο 26’, ο Αράζ Αμπντουλάγιεφ έκανε την σέντρα και ο Μιγκέλ Παλάνκα έπιασε την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ. Ο Ισπανός ακραίος επιθετικός, όμως, στο 33’ «άνοιξε» το σκορ. Η σέντρα του Γιώργου Οικονομίδη βρήκε τον Μιγκέλ Παλάνκα στην «καρδιά» της περιοχής και ο Ισπανός σκόραρε με ωραία κεφαλιά. Στην επόμενη φάση, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με εξαιρετικό σουτ ανάγκασε τον Πρότσεκ σε εξαιρετική απόκρουση. Στο 38’, ήταν η σειρά του Εθνικού να χάσει σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Κιπιάνι έκανε το γύρισμα στην περιοχή από αριστερά και ο επερχόμενος Ιλουρίτζε έκανε το σουτ που έφυγε ψηλά άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε μ’ ένα σουτ του Ενέσκου που κατέληξε άουτ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Η ομάδα της Άχνας έχασε νέα ευκαιρία στο 49’. Ο Κιπιάνι έκανε το γύρισμα στον Κυπριανού, ο οποίος καθυστέρησε να σουτάρει και χάθηκε η ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ένα λεπτό αργότερα, ο Οικονομίδης είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ εκτός περιοχής. Στο 54’, ο Κιπιάνι εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια, όμως ο Αρούς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Η Ανόρθωση μέσα σ΄ένα δίλεπτο (58’-59’) είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τον Αντρέ Άλβες, όμως ο Πρότσεκ νίκησε τον επιθετικό της Ανόρθωσης. Στο 71’, ο Εθνικός ισοφάρισε. Ο Νικολάι Κιπιάνι μ’ ένα υπέροχο σόλο και πλασέ σκόραρε για το 1-1. Στη συνέχεια, το παιχνίδι απέκτησε «άγρια ομορφιά» με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το νικητήριο γκολ. Η Ανόρθωση ευτύχησε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο 85’, με κοντινό πλασέ του Γκόρντον Σίλντενφελντ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού. Είχε προηγηθεί το σουτ του Ράγιος, που απέκρουσε ο Ντόβμπνια στην γραμμή.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε την Ανόρθωση νικήτρια και στην κορυφή με 18 βαθμούς.

Εθνικός Άχνας: Πρότσεκ, Ρόγκατς, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε, Ενέσκου (63' Μούσιτς), Κυπριανού ( 83' Στόιτσεφ), Σικάρσκι (89' Χαραλάμπους), Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Αρέστη, Ντόβμπνια

Ανόρθωση: Αρούς, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Οικονομίδης (75' Γκάντσεφ), Ράγιος, Παλάνκα (76' Καμαρά), Αμπντουλάγιεφ (71' Καλό), Άλβες