Κυρία παντός καιρού… άλωσε το «Αλφαμέγα»

Πήρε σπουδαίο διπλό στη βροχερή Λεμεσό και «βύθισε» τον Απόλλωνα

Τεράστιο «διπλό» για την Ανόρθωση που νίκησε τον Απόλλωνα με 0-1 χάρις στο γκολ του Γκασάμα στο 85ο λεπτό. Παρ'ότι οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» σκόραραν τέσσερα γκολ, το τελευταίο του Γκασάμα μέτρησε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

A' Μέρος

Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με αρκετή διάθεση να επιτεθούν και να ασκήσουν πίεση στην άμυνα της Ανόρθωσης.

Το πρώτο σουτ στον αγώνα έγινε στο 3ο λεπτό με τον Πέρετς αλλά ήταν εντελώς άστοχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πλησιάσαν στο γκολ αλλά η προβολή του Μάρκες μετά απο γύρισμα του Βάργκας η μπάλα πέρασε ψηλά απο τα δοκάρια.

Η Ανόρθωση κατάφερε και ισορρόπησε το ματς και στο 14ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία. Ένα δυνατό σουτ του Τιουνέ έξω απο την περιοχή αναγκάζοντας τον Λέουβενμπερκ σε δύσκολη απόκρουση.

Στα επόμενα λεπτά η Ανόρθωση πατούσε καλύτερα και προσπάθησε κυρίως με σέντρες να απειλήσει. Στο 28ο λεπτό μετά απο σέντρα του Κορέια ο Τεχέρα έπιασε τη κεφαλιά αλλά ήταν εντελώς αδύναμη και δεν απείλησε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Στο 32ο λεπτό και πάλι απείλησε η Ανόρθωση μετά απο σέντρα του Γκαρσία στον αμαρκάριστο Κασάμα που έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις.
Έτσι λοιπόν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Β Μέρος

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό σκόραρε με τον Κορέια αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Ουαγκέ ήταν λίγο πιο μπροστά απο τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κασάμα βρέθηκε απέναντι απο τον Λέουβενμπερκ και με διπλή προσπάθεια σκόραρε αλλά και πάλι το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 65ο λεπτό η Ανόρθωση μετά απο κεφαλιά του Φερέιρα σκόραρε αλλά για τρίτη φορά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσαίντ μετά απο παρέμβαση του VAR.

Στο 72ο λεπτό ο Γκασάμα μετά απο σέντρα που έγινε έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά στα επόμενα λεπτά με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κάνουν αρκετά λάθη.
Στο 84ο Απόλλωνας έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Αμπντουραχίμι έκανε το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο Αρμπολέδα πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ένα λεπτό αργότερα η Ανόρθωση κατάφερε να σκοράρει για τέταρτη φορά αλλά αυτή τη φορά το γκολ ήταν έγκυρο. Εξαιρετική σέντρα του Τεχέιρα στον Γκασάμα ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Λεόυβενμπερκ και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Οι ποδοσφαιριστές της «Κυρίας» κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα σχετικά εύκολα και έτσι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Με αυτή τη νίκη η βαρωσιώτικη ομάδα έφτασε τους 24 βαθμούς και βρέθηκε δύο βαθμούς πίσω απο την κορυφή. Τέταρτη διαδοχική ήττα τον Απόλλωνα που τον «βύθισε» περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Απόλλων(Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Ταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη, Γιούρτσεβιτς, Χάμπος, Κολ, Πέρετζ, Κοστάκε, Βάργκα, Μάρκες

Ανόρθωση(Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Γκαρσία, Μαρμούκ, Κάργας, Ουαγκέ, Τιουνέ, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα, Ουαρίς, Γκασάμα

Σκόρερ: -/ 86' Γκασάμα

Κίτρινες: Νταρίκουα, Κυριάκου, Κολ /Γκαρσία, Μαρμούκ