Ψυχωμένη Πάφος λύγισε την Ανόρθωση (vid)

Με γκολ μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα η Πάφος κέρδισε με 1-0 την Ανόρθωση, σπάζοντας το εκτός έρδας απόλυτο της «Κυρίας»ω

Δεύτερη διαδοχική νίκη σε ντέρμπι για την Πάφος FC!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 1-0 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με το... καλησπέρα στο παιχνίδι το σύνολο του Καρσέδο μπήκε μπροστά στο σκορ, με τον Τάνκοβιτς να βρίσκει δίχτυα στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Σουηδός βρισκόταν σε καλή βραδιά, αφού ταλαιπώρησε την άμυνα της «Κυρίας» σε αρκετές περιπτώσεις, πλησιάζοντας και σε δεύτερο προσωπικό γκολ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να «απαντήσει», έτσι γνώρισε την πρώτη εκτός έδρας ήττα της.

Η Πάφος μετά το τρίποντο ανεβαίνει στην 4η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση υποχωρεί στην 5η θέση με 18.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ από τα... αποδυτήρια για την Πάφος FC, με τον Τάνκοβιτς να βρίσκει δίχτυα στα 40 δευτερόλεπτα. Ο Σουηδός έκανε το σουτ, ο Αρμπολέδα δεν αντέδρασε σωστά και το σύνολο του Καρσέδο μπήκε μπροστά στο σκορ. Ένα τέρμα στο οποίο φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας της «Κυρίας».

Έτσι στα αρχικά στάδια, και με την ψυχολογία στο πλευρό της μετά το γκολ, η Πάφος κρατούσε περισσότερο μπάλα.

Η Ανόρθωση μετά το πρώτο δεκάλεπτο προσπάθησε να αντιδράσει. Η «Κυρία» πάτησε περιοχή σε αρκετές περιπτώσεις, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει ιδιαίτερα.

Η Πάφος προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη κυρίως στην κόντρα, με βαθιές μπαλιές προς τον Ζάιρο. Οι γηπεδούχοι είχαν μάλιστα μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τας τέρματά τους στο 29ο λεπτό όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Αμμοχώστου, ο Τάνκοβιτς έστειλε τη μπάλα έξω.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες προϋποθέσεις για να γίνουν επικίνδυνες. Η Ανόρθωση πίεσε περισσότερο, αφού ήταν η ομάδα που κυνηγούσε το σκορ.

Ο Τάνκοβιτς που ήταν αρκετά κινητικός, μετά και την ψυχολογική ντόπα που πήρε από το γκολ είχε ακόμη μια ευκαιρία να σκοράρει στο 40ο λεπτό. Ο Σουηδός έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Φερέρ, έσωσε όμως ο Αρμπολέδα.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Μετά από γέμισμα ο Ίβουσιτς έχασε την ισορροπία του, η μπάλα κατέληξε στον Τσίκο που έκανε το τελείωμα όμως η μπάλα δεν είχε αρκετή δύναμη για να καταλήξει στα δίχτυα. Πρόλαβε και έσψσε ο Ικόκο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή της εστίας.

Έτσι, η Πάφος FC πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της (1-0) χάρη στο γρήγοτο γκολ του Τάνκοβιτς.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος FC συνέχισε να είναι πιο απειλητική από την Ανόρθωση.

Οι Παφίτες έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 48ο λεπτό. Μετά από Σέντρα του Πέπε με εξωτερικό φάλτσο, ο Ζάιρο πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει έξω.

Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να δοκιμάσει κάποια μακρινά σουτ και γεμίσματα που δεν ανησύχησαν καθόλου την άμυνα της Πάφου.

Μετά το 60ο λεπτό η «Κυρία» φάνηκε πιο απαιτητική και έψαχνε την ισοφάριση, δε μπορούσε όμως να απειλήσει με αξιώσεις.

Η Πάφος είχε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τερματά της στο 70ο λεπτό. Τάνκοβιτς και Βαλακάρι συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο δευτερος έκανε το γύρισμα στον Ντράγκομιρ που έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η Ανόρθωση έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 75ο λεπτό, όταν ο Ουαρίς έστειλε τη μπάλ στα δεξί κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς. Ο Τσίκο έστρωσε στον επιθετικό της «Κυρίας» που έκανε ένα δυνατό σουτ όμως είδε τη μπάλα να σταματά στην δοκό.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε άλλη μια καλή ευκαιρία για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όταν μετά από σέντρα του Γκαρσία ο Καστέλ πήρε την κεφαλιά αλλά έσωσε ο Ίβουσιτς.

Η Πάφος είχε την ευκαιρία να «σκοτώσει» το παιχνίδι στο 90+2', όταν ο Νταλίνια έστειλε τη μπάλα στον Νταβό που έκανε το πλασέ όμως αστόχησε.

΄Το σκορ έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τελικό σφύριγμα, έτσι η Πάφος πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι στην «Κυρία».

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ, Ναμέ, Πέπε, Μπρούνο, Ζάιρο, Τάνκοβιτς

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Ολιβέιρα, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τβουμασί, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Γκαρσία, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Ιωάννου, Τεχέρα, Ουαρίς, Τσίκο, Φερέιρα, Καστέλ.

Στον πάγκο:  Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια, Τιουνέ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Τζουλίου, Χρυσοστόμου

Σκόρερ: 1' Τάνκοβιτς/ -

Κίτρινες: 50΄' Κβίντα, 75' Ικόκο, 83' 'Ιβουσιτς/8' Ουαγκέ,52' Τεχέρα