Τριάρα στη συμπολίτιδα και… γιορτές στη 2η θέση!

Με επιβλητικό τρόπο (3-0) η Ανόρθωση κέρδισε εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα

Εντυπωσιακή η Ανόρθωση που νίκησε εύκολα την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Με αυτή την νίκη η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο ανέβηκε στην δεύτερη θέση, τέσσερις βαθμούς μακριά απο την κορυφή.

Α' Μέρος

Το βαρωσιώτικο ντέρμπι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς η Νέα Σαλαμίνα λίγο έλειψε να σκοράρει πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Φερνάντεζ έκανε απο αριστερά τη σέντρα στον Μπεχαράνο που έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του Μιχαήλ.

Ότι δεν κατάφερε η Νέα Σαλαμίνα, το έκανε η Ανόρθωση. Στο 3ο λεπτό ο Καστέλ πήρε τη μπάλα και με ατομική ενέργεια έκανε το πλασέ και νίκησε τον Κίσσα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να γίνουν απειλητικοί. Η επόμενη φάση στον αγώνα ήταν και πάλι για την Ανόρθωση με εκτέλεση φάουλ του Κορέια αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πλησιάσαν στο δεύτερο γκολ μετά απο γύρισμα του Τσίκο στον Γκασάμα αλλά το τελειώμα του δεν ήταν ιδανικό.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ανόρθωση να προηγείται με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Β' Μέρος

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε αρκετά δυνατά με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου και έψαξε την ισοφάριση. Στο 48ο λεπτό πλησιάσαν στο γκολ της ισοφάριστης αλλά ο Τσέλεα μετά απο γύρισμα του Κορομά δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα με αποτέλεσμα να στέλνει τη μπάλα έξω.

Η Ανόρθωση απάντησε στις ευκαιρίες με τον Γκασάμα στο 50ο λεπτό να μην μπορεί να νικήσει τον Κίσσα απο πλεονεκτική θέση.

Ο Γκασάμα ότι δεν κατάφερε πριν το έκανε τρία λεπτά αργότερα. Ο επιθετικός της «Κυρίας» πήρε τη μπάλα στη περιοχή , έκανε το σουτ με τη μπάλα να κτυπάει σε αμυντικό της Νέας Σαλαμίνας και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να αντιδράσει μετά και το δεύτερο γκολ με την Ανόρθωση να διαχειρίζεται εύκολα το παιχνίδι.

Η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο βρήκε και τρίτο γκολ στο 81ο λεπτό μετά απο πάσα του Καστέλ στον Φερέιρα που πλάσαρε και νίκησε τον Κίσσα γράφοντας το 0-3.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Ανόρθωση να πετυχαίνει σπουδαία νίκη και να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Τσελέα, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Μπεχαράνο, Καρλίτος.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια, Καστέλ, Φερέιρα, Τιουνέ, Γκασαμά, Αντωνίου, Κορρέα, Τσίκο, Χρυσοστόμου.

Σκόρερ: -/3' Καστέλ,53' Γκασάμα,81' Φερέιρα

Κίτρινες: Καρλίτος,Ντουρμισάι,Κορομά,Σεργίου/Αντωνίου,Τσίκο,Γουαρίς