Απέδρασε από την Πάφο ο κυνικός ΑΠΟΕΛ

Η ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ θα τον βρει και πάλι στην κορυφή

Σε μια πολύ σημαντική νίκη έφτασε ο ΑΠΟΕΛ, που στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι-οφ κέρδισε εκτός έδρας την Πάφο με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Κβιλιτάια (59’), που ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαρκίνιος (68’).

Μετά απ’ αυτό το τρίποντο οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στους 69 βαθμούς, παραμένοντας στην πρώτη θέση, ενώ στους 57 βαθμούς και στην πέμπτη θέση παρέμεινε η Πάφος.

Μέτριο έως κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να αρκούνται σε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου κι ενώ καμιά τους δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της.

Ο ΑΠΟΕΛ άρχισε κάπως καλύτερα το παιχνίδι, με τον Σούσιτς να καταγράφει την πρώτη τελική στο ματς έπειτα από άστοχη κεφαλιά που έπιασε εντός περιοχής. Η σέντρα έγινε από τον Τσεμπάκ, με την εστία του Ίβουσιτς να μην κινδυνεύει σε καμία περίπτωση.

Στην πορεία οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα, απαντώντας στις τελικές με μια καλή εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς στο 22’. Η μπάλα πέρασε από το δεξί δοκάρι του Μπέλετς.

Οι ποδοσφαιριστές του Χουάν Καρσέδο συνέχισαν να κρατάνε περισσότερο μπάλα και να δείχνουν πιο απειλητικοί. Ωστόσο, το μόνο που μπόρεσε να κάνει που κάνει ήταν να σημειώσει την πρώτη τελική στο στόχο με σουτ που επιχείρησε ο Τζάτζα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Μπέλετς ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης, καθότι ο ρυθμός παρέμεινε αργός, με τις δυο ομάδες να μην έχουν καταγράψει κάτι αξιόλογο.

Όλα αυτά μέχρι το 58’ όταν ο διαιτητής, Sozza Simone, έδειξε την άσπρη βούλα για παράβαση του Δημητρίου πάνω στον Τσεμπάκ, έπειτα κι από υπόδειξη του VARίστα, Μάριου Χριστοφόρου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια, που κατάφερε να ευστοχήσει και να ανοίξει το σκορ.

Το γκολ έφερε αλλαγή δεδομένων, καθότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, ούτως ώστε να ισοφαρίσουν. Αυτό το εγχείρημα είχε ως αποτέλεσμα να προκύψον κενά στην άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο 68’ ο Μαρκίνιος.

Ο Βραζιλιάνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μετά από βαθιά μπαλιά, πάτησε περιοχή και αφού ευνοήθηκε από την κόντρα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ίβουσιτς… τον οποίο και «νίκησε». Εξετάστηκε κατά πόσο υπήρχε φάουλ στην αρχή της φάσης, όμως διαιτητής και VAR συμφώνησαν πως δεν υπήρχε κάτι μεμπτό.

Ακολούθως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για να μειώσουν. Πέραν όμως από μια δυνατή κεφαλιά του Μιχαήλ εντός περιοχής, ο οποίος είδε τον Μπέλετς να αποκρούει, δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη τελική στο στόχο.

Ουσιαστικά, οι «γαλαζοκίτρινοι» αμύνθηκαν αποτελεσματικά μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Κανέ, Δημητρίου, Κοντρέρας, Τζάτζα (65' Πέπε), Τάνκοβιτς (65' Μπρούνο), Μιχαήλ (76' Μπότσκαι), Ναμ (65' Βαλακάρι) και Ντράγκομιρ (76' Αμπντουσαλάμοφ).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κβιλιτάια (84' Τομανέ), Τσεμπάκ (84' Σιπριάνο), Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (76' Ζιέφτε), Σαρφό (68' Βιγιαφάνες), Κονσταντίνοφ, Ντογκαλά (45' Δώνης).

Κίτρινες: 19' Δημητρίου / 21' Τσεμπάκ, 50' Μαρκίνιος.

Κόκκινες: - / -

Σκόρερ: - / 59' Κβιλιτάια (πεν.), 67' Μαρκίνιος.

Διαιτητής: Sozza Simone.

VAR: Χριστοφόρου Μάριος.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση