ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 1-0: Νίκη, μισός τίτλος

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Εμπεσίλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 4ο λεπτό

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του και με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 απέναντι στην Ομόνοια. Η νίκη αυτή των «γαλαζοκιτρίνων» ισοδυναμεί με μισό πρωτάθλημα αφού πλέον η διαφορά από τον δεύτερο είναι στους 6 βαθμούς. Σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Επεσίλιο με απευθείας κτύπημα φάουλ.

Υπήρχε μια ομάδα

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά και αργότερα ο ρυθμός του έπεσε ωστόσο είδαμε ευκαιρίες. Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν και γκολ όταν στο 4’ ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε φάουλ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ με την μπάλα να καταλήγει απευθείας στα δίκτυα του Παναγή. Ακολούθως η ατυχία κτύπησε την πόρτα των γηπεδούχων αφού ο Μερκής αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο 11’ και την θέση του πήρε ο Αστίθ. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει μετά το καλό του ξεκίνημα και να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Στο 14’ λεπτό ο Ιωάννου έβγαλε μπαλιά στον Πιέρο αυτός έστρωσε με μία στον Μπερτόλιο και αυτός με σουτ στη κίνηση ανάγκασε τον Παναγή σε επέμβαση. Ακολούθως στο 28’ ο Βάντερ έβγαλε μπαλιά από αριστερά και ο Πιέρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω. Η Ομόνοια αδυνατούσε να επιτεθεί σωστά και να απειλήσει την εστία των «γαλαζοκιτρίνων». Ο ΑΠΟΕΛ συνέχιζε να φτιάχνει προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ ωστόσο αυτό δεν το βρήκε ποτέ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το στενό 1-0.

Χωρίς φάσεις

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καλό αφού δεν είχαμε καλό ρυθμό και πολλές φάσεις. Η Ομόνοια στα πρώτα στάδια είχε τον έλεγχο ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 52’ η Ομόνοια έχασε την φάση του αγώνα όταν ο Κλέιτον έδωσε στον Χριστοφή και αυτός μέσα από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ με τον Βάτερμαν να αποκρούει την μπάλα η οποία κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ. Η Ομόνοια συνέχισε να έχει κατοχή μέχρι το 65’ ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν από εκεί και πέρα. Στο 74’ ο Μπερτόλιο έφυγε κατά μέτωπο επίθεση όμως προτίμησε αντί να δώσει στον Πιέρο να πάει μόνος και έχασε την μπάλα. Ο αγώνας κύλησε χωρίς τίποτα το ουσιαστικό και τον ΑΠΟΕΛ να ελέγχει το παιχνίδι και έτσι το σφύριγμα βρήκε νικητή τον ΑΠΟΕΛ που αύξησε την διαφορά από την δεύτερη θέση στους 6 βαθμούς.

Οι εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Ιωάννου, Μερκής (11' Αστίθ), Μιλάνοφ, Κάνιας, Μοράις, Βάντερ (78' Ντε Καμάργκο), Εμπεσίλιο (64' Μπαράλ), Μπερτόλιο, Πιέρος.

Ομόνοια: Παναγή, Δημητρίου (88' Παναγιώτου), Καρλίτος, Άρνασον, Βύντρα, Κατελάρης, Μπρέβελντ (83' Κύπρου), Κλέιτον (79' Ρουσιάς), Χριστοφή, Μαργκάσα, Ντάρμπισαϊρ.

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση