ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 2-1: Ο Εμπεσίλιο είχε κέφια

Στον ΑΠΟΕΛ το ντέρμπι των αιωνίων

Σε ένα ντέρμπι με καλό ποδόσφαιρο σε κάποια σημεία του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ έφυγε νικητής για 9ο συνεχόμενο ντέρμπι απέναντι στην Ομόνοια. Ο Εμπεσίλιο είχε κέφια και με δυο δικά του τέρματα μέχρι το 14’ έβαλε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ με 2-0. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε με τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ στο 39’. Στο επόμενο λεπτό μάλιστα ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε και πάλι με τον βοηθό να σηκώνει το σημαιάκι του λανθασμένα για οφσάιντ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι δυο ομάδες το παιχνίδι. Μόλις στο 1’ ο Τζαΐλσον δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση με τον Πέρεθ να του λέει όχι. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 4’ και μάλιστα με γκολάρα του Εμπεσίλιο που δεν δίστασε να δοκιμάσει το πόδι του από πολύ μακριά και να σημειώσει ένα απίθανο τέρμα. Στο 13’ μετά από κόρνερ ο Βύντρα έκανε την προβολή, όμως ο Πέρεθ ήταν έτοιμος. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Εμπεσίλιο σκόραρε για το 2-0 και πάλι με σουτ αυτή τη φορά από δύσκολη θέση δεξιά στην περιοχή της Ομόνοιας. Στο 21’ ο Ζαχίντ έστειλε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή μετά από κόρνερ, ο Μερκής έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα ο Σάλαϊ δοκίμασε το πόδι του και ανάγκασε τον Χριστοδούλου σε μια ωραία επέμβαση στη γωνιά του. Στο 27’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ της Ομόνοιας, ο Σάλαϊ έφυγε στην αντεπίθεση, έστειλε μπαλιά στον Ντελατόρε αυτός δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ, όμως ο Σόουζα ήρθε με φόρα από πίσω, έκανε το πλασέ και η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 39’ η Ομόνοια βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν μετά από ωραία μπαλιά, ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ με το κεφάλι έγραψε το 2-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Ματ έφυγε σε αντεπίθεση, πρόλαβε τον Πέρεθ και σκόραρε, όμως ο βοηθός είχε σηκωμένο το σημαιάκι για οφσάιντ. Σύμφωνα όμως με την επανάληψη ο Ματ έφυγε από κανονική θέση.

Β΄ ημίχρονο

Με πολλά νεύρα και ένταση ξεκίνησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες των δυο ομάδων δεν είχαν καθαρό μυαλό και τα φάουλ ήταν πολλά και συχνά. Στο 58’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή όταν ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε ένα φάουλ το οποίο πέρασε λίγο πάνω απ’ την εστία του Χριστοδούλου. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ την εστία. Στο 72’ το λάθος του Μερκή έβγαλε σε τετ α τετ τον Αντόνια, ο οποίος πλάσαρε με τον Πέρεθ, με τον Ισπανό να είναι νικητής. Στην επόμενη φάση ο Εμπεσίλιο πέρασε όποιο βρήκε όμως η πάσα του προς τον Ντε Καμάργκο δεν ήταν σωστή που περίμενες μόνος για να σκοράρει. Στο 82’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Εμπεσίλιο να δίνει πανέμορφα στον Ζαχίντ ο οποίος έκανε με μια το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Χριστοδούλου απέκρουσε με υπερένταση την κεφάλια του Ντε Καμάργκο. Στην επόμενη φάση ο Εμπεσίλιο έδωσε πανέμορφα στον Μερκή που έκανε το πλασέ και ο Χριστοδούλου είπε και πάλι όχι. Στο 87’ ο Ζαχίντ έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε και το σουτ, με τη μπάλα φεύγει λίγο έξω.

ΑΠΟΕΛ (Δώνης): Πέρεθ, Νσούε, Ιωάννου (80' Καρλάο), Μερκής, Πολιάκοφ, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σάλαϊ (66' Αλωνεύτης), Ντελατόρε (45' Ντε Καμάργκο)

Ομόνοια (Ζελιάσκοφ): Χριστοδούλου, Τζιαϊλσον, Γούιλιαμ, Βύντρα, Καντέ, Μαδούρο (77' Σόλομον), Μπρέεβελντ, Άλεξ Σοάρες (45' Κανού), Δημητρίου (45' Κιπιάνι), Αντόνια, Νταρμπισαϊαρ

Σκόρερς: Εμπεσίλιο (2Χ) / Ντάρμπισαϊαρ

Κίτρινες Κάρτες: Σάλαϊ, Νσούε, Εμπεσίλιο (6η) / Τζαΐλσον (3η), Βύντρα, Ντάρμπισαϊαρ (3η), Καντέ (6η), Κανού, Σοάρες

Κόκκινες Κάρτες: - / -