Ο Στεπίνσκι μίλησε... τελευταίος!

Ο Πολωνός πήρε την... μπουκιά από το στόμα του ΑΠΟΕΛ στο 87'

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν ΑΠΟΕΛ και Άρης με σκορ 1-1 στην πρεμιέρα των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Ο Στεπίνσκι στο 87' έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του σε μια δύσκολη έδρα, ισοφαρίζοντας το γκολ του Εντονγκαλά στο 24'. Χαμένο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Άλβες απέκρουσε το σουτ του Κβιλιτάια. Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στους 40 βαθμούς, με τον Άρη να πηγαίνει στους 37.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στο ΓΣΠ ξεκίνησε με καλό ρυθμό και τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 14'. Ο Μάριους Στεπίνσκι χτύπησε ξεκάθαρα με τον αγκώνα το κεφάλι του Λούκας Σόουζα και ο διαιτητής Λούκας Σωτηρίου έδωσε την παράβαση, μέσω εξέτασης στο VAR. Ο Γκιόργκι Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Βάνα Άλβες έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Πέδρο ανέκοψε την προσπάθεια του Μουσουντά, η μπάλα έφθασε στον Θεοδώρου, αυτός βρήκε τον Σόουζα, ο Βραζιλιάνος έκανε την σέντρα από δεξιά και ο επερχόμενος Εντονγκαλά με κεφαλιά σκόραρε το πρώτο φετινό του τέρμα για το 1-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έγιναν λίγο πιο απειλητικοί, χάνοντας καλή ευκαιρία με τον Γιαγκό στο 37'. Ο Στεπίνσκι έκανε την σέντρα και ο Αφρικανός μπακ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ψηλά από την εστία του Σκουφέτ. Συνεπώς, ο ΑΠΟΕΛ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με την μικρότερη δυνατή διαφορά.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε και πάλι εξαιρετικό ρυθμό, με την ομάδα της Λεμεσού να έχει δοκάρι στο 54'! Ο Γιαγκό βρήκε τον Στεπίνσκι εντός περιοχής και ο Πολωνός επιθετικός με γυριστό δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σκουφέτ. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με πολύ καλή ευκαιρία του Κβιλιτάια τρία λεπτά αργότερα. Ο Γεωργιανός έκανε το σουτ, με τον Γκόρντον Σίλντενφελντ να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας προ του τέρματος. Στη συνέχεια της φάσης, ο Εντονγκαλά δεν έπιασε σωστά το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Εντονγκαλά στο 74' είχε και αυτός μια πολύ καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα στο παιχνίδι, όταν μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Άλβες.

Εν τέλει ο Άρης ισοφάρισε το σκορ με κοντινό πλασέ του Στεπίνσκι στο 87', με τον Πολωνό να σκοράρει προ του Σκουφέτ. Συνεπώς, ο ΑΠΟΕΛ πήγε στους 40 βαθμούς, με τον Άρη να πηγαίνει στους 37.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους (6' Έσελινγκ), Γουίλερ (90' Μάγκλιτσα), Σόουζα, Σαρφό (79' Ντιαβαρά), Εντονγκαλά, Θεοδώρου, Γαβριήλ (46' Σατσιάς), Κβιλιτάια

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Γιαγκό, Μουσουντά, Μπρόρσον, Ντελμίρο (78' Τζιάβε), Σίλντενφελντ, Γκαρσία (55' Γιαμπλόνσκι), Μπράουν, Μπαμπίκα, Πακέ (62' Σπόλιαριτς), Στεπίνσκι

Σκόρερ: 24' Εντονγκαλά/ 87' Στεπίνσκι

Κίτρινες: Καρώ, Σόουζα, Εντονγκαλά/ Στεπίνσκι, Μπρόρσον, Μπράουν