Απόλλων: Έχει ανάγκη... τον καλό Ντιγκινί

Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε μετά απο 209 μέρες και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του

Σπουδαίο «διπλό» ψυχολογίας πήρε ο Απόλλωνας απέναντι στην ΕΝΠ στο «Τάσος Μάρκου» με 1-0. Οι «κυανόλευκοι» χωρίς να πιάσουν κορυφαία απόδραση κατάφεραν και απέδρασαν από το Παραλίμνι.

Η τελευταία νίκη εκτός έδρας για τον περσινό πρωταθλητή ήταν ακριβώς πριν δύο μήνες (10/10) με αντίπαλο την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Από εκείνο το παιχνίδι και έκτοτε ο περσινός πρωταθλητής δεν είχε πανηγυρίσει νίκη εκτός κάτι που προβλημάτιζε τους ανθρώπους της Λεμεσιανής ομάδας. Η χθεσινή νίκη έχει τη δική της ιδιαίτερη σημασία καθώς η ομάδα προερχόταν από κακές εμφανίσεις και αρκετά μουρμουρητά.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη για ακόμη μια φορά δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της ειδικά στο πρώτο ημίχρονο καθώς η ΕΝΠ άσκησε έντονη πίεση στην άμυνα των «κυανόλευκων» και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Ενδεικτικό μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν και τα στατιστικά των ομάδων, πέντε τελικές για τους «βυσσινί» ενώ για τους «κυανόλευκους» μόλις μια. Ότι δε κατάφερε να κάνει στο πρώτο μέρος το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 49ο λεπτό με τον Ντιγκινί να σκοράρει και να δίνει εντέλει τη νίκη στην ομάδα του.

Από τα θετικά για τον Απόλλωνα είναι η επιστροφή στα γκολ για τον Γάλλο επιθετικό καθώς έχει να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό 209 μέρες και συγκεκριμένα στις 15/5 όταν ο Απόλλωνας πανηγύρισε μαθηματικά και τον τίτλο του. Αυτό το γκολ το έψαχνε διακαώς ο επιθετικός του Απόλλωνα και το πέτυχε στην 14η αγωνιστική.

Αυτό που θέλει ο Μακρίδης και οι συνεργάτες του είναι να «κτίσουν» πάνω σε αυτή τη νίκη και να αρχίζουν να κάνουν το δικό τους νικηφόρο σερί έτσι ώστε να πλησιάσουν περισσότερο τη τετράδα.