Απόλλων: Φιλική ήττα… με θετικό πρόσημο

Οσιμέν και Σιμεόνε έκριναν την φιλική αναμέτρηση

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Απόλλωνας από την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Νάπολι στην Πεσκάρα.

Οι «γαλάζιοι» του Μπογκντάν Αντόνε κράτησαν για περίπου 60 λεπτά τους Ιταλούς μακριά από την εστία τους, ωστόσο μίλησε η κλάση του Οσιμέν ο οποιος άνοιξε το σκορ στο 60’. Δέκα λεπτά μετά ο Σιμεόνε διπλασίασε το προβάδισμα των Ναπολιτάνων για το τελικό 2-0.

Ένα φιλικό τεστ με θετικό πρόσημο για την Λεμεσιανή ομάδα που παρουσίασε πολύ καλά στοιχεία ειδικότερα στην μεσοαμυντική γραμμή και στην ανασταλτική λειτουργία. Ξεχώρισαν επίσης οι Βαλμπουενά και Γιούρτσεβιτς που κυρίως στο Α’ μέρος ταλαιπώρησαν σε μια δυο περιπτώσεις την άμυνα της Νάπολι.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 74’ ο Σαγκάλ έκανε το ανεπίσημο του ντεμπούτο με την φανέλα του Απόλλωνα.

Σε γενικότερο βαθμό ο Απόλλωνας έδειξε έτοιμος ενόψει της έναρξης της νέας αγωνιστικής περιόδου, ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι από τη σημερινή αναμέτρηση έλειπαν βασικές μονάδες της ομάδας όπως οι Κρμέντσικ και Ντόνιο.

Από εκεί και πέρα ,η αποστολή των «γαλάζιων» θα επιστρέψει αύριο στην Κύπρο για να ξεκινήσει την προετοιμασία της για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.