Απόλλων: Τώρα μετράνε μόνο οι βαθμοί

Η ομάδα της Λεμεσού κρατάει την ουσία και βλέπει το ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ

Ο Απόλλων πέτυχε χτες το ζητούμενο, επιστρέφοντας έστω και δύσκολα στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ. Οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στη μαχητική Δόξα όμως στο τέλος κατάφεραν να πάρουν την ουσία και τους βαθμούς.

Οι δυο αλλαγές που έκανε ο Σωφρόνης Αυγουστή στο ημίχρονο επέφεραν μεγάλη βελτίωση στην ομάδα της Λεμεσού, η οποία έγινε πιο επικίνδυνη και πιο ουσιαστική. Έπαιξε καταλυτικό ρόλο το γρήγορο γκολ του Μάγκλιτσα, το οποίο έδιωξε το άγχος από τα πόδια των «κυανόλευκων».

Η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας της Λεμεσού στο χθεσινό παιχνίδι δεν ήταν και η καλύτερη. Ο Απόλλων κινδύνεψε σοβαρά σε 2-3 περιπτώσεις μετά το γκολ του Μάγκλιτσα όμως δεν το πλήρωσε. Δεκαπέντε λεπτά πριν το 90’ ήρθε ο Παπουλής να κάνει το 2-0 και να βάλει πρόωρους τίτλους τέλους στο παιχνίδι.

Στα αξιοσημείωτα του χθεσινού αγώνα ήταν το ντεμπούτο του Σάσα Μάρκοβιτς με τη φανέλα του Απόλλων. Ο Σέρβος αντικατέστησε τον Μάγκλιτσα στο 76ο λεπτό και αγωνίστηκε στη θέση του επιτελικού μέσου. Έδειξε από την πρώτη του συμμετοχή ότι κατέχει… το τόπι και ότι μπορεί να δώσει σημαντικές βοήθειες στην ομάδα της Λεμεσού.

Οι «κυανόλευκοι» αφήνουν πίσω τους το παιχνίδι με τη Δόξα και επικεντρώνονται στο ντέρμπι του Τσιρείου με την ΑΕΚ. Την Κυριακή επιβάλλεται να παρουσιάσουν ένα βελτιωμένο πρόσωπο για να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη. Με τον 12ο παίκτη στο πλευρό τους, οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή θα προσπαθήσουν να πετύχουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και να ανοίξουν τη «ψαλίδα» από την ΑΕΚ στους έξι βαθμούς.