Διπλό ελπίδας με υπογραφή Ναμπί (vid)

Μεγάλη νίκη για τη Δόξα με 1-0 κόντρα στον αδιάφορο Απόλλωνα

Νίκη-οξυγόνο στο «Στάδιο Αλφαμέγα» για την Δόξα απέναντι στον Απόλλωνα με 1-0. Το γκολ χρεώθηκε στον Εκπολό (86’) ως αυτογκόλ, όμως όλη τη δουλειά την έκανε ο Ναμπί για να πάει η μπάλα στα δίχτυα.

Ένα παιγνίδι χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες για κάποια από τι δύο ομάδες, όμως η Δόξα κατάφερε να πάρει το ζητούμενο και να πάρει βαθμολογική ανάσα από την Λεμεσό ενόψει της μάχης για παραμονή. Δοκάρι όμως είχαν και οι δύο ομάδες με τη Δόξα στο (32’) με τον Ναμπί και τον Απόλλωνα στο (57’) με τον Κοστάκε.

Στον Απόλλωνα στρέφουν την προσοχή τους στο παιγνίδι της Πέμπτης απέναντι στην ΑΕΚ ενώ η Δόξα στην αναμέτρηση απέναντι στην Καρμιώτισσα.

Ο Απόλλωνας παραμένει στην 7η θέση και στους 38 βαθμούς. Στην τελευταία θέση η Δόξα και στους 15 βαθμούς, στο -1 από ΑΕΖ και Οθέλλο.

Α ημίχρονο:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιγνιδιού για τις δύο ομάδες.

Πρώτη τελική στο παιγνίδι σημειώθηκε για την Δόξα, με το σουτ του Τάντι στο 10 λεπτό από εκτός περιοχής όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λέουβενμπεργκ

Ένα λάθος από τον Φιλιώτη δύο λεπτά μετά έδωσε την ευκαιρία στην Δόξα να απειλήσει ξανά με το σουτ του Μέσκα που πέρασε έξω.

Έπεσε ο ρυθμός του παιγνιδιού στην συνέχεια με την ομάδα του Απόλλωνα να κερδίζει κάποια μέτρα και στο 24ο λεπτό να απειλεί για πρώτη φορά, με τον Κρέμτσικ μετά την πάσα του Ποντικού. Αδύναμο όμως και ο Αντώνιου μάζεψε.

Δοκάρι είχε η Δόξα στο 32ο λεπτό με τον Ναμπί. Ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί οριζόντιο δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

Στο 42ο λεπτό απειλεί ξανά ο Απόλλωνας με μια κεφαλιά του Άδωνη μετα από εκτέλεση φάουλ στα χέρια του Αντωνίου όμως.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα ένα νέο σουτ του Κρέμτσικ ξανά ο Αντώνιου απομάκρυνε.

Με αυτό το τρόπο και το 0-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Β ημίχρονο:

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έδωσαν λίγο περισσότερο ρυθμό.

Στο 49ο λεπτό ένα άστοχο σουτ του Κοστάκε δεν απείλησε ιδιαίτερο τον Αντώνιου.

Επτά λεπτά αργότερα απάντησε η Δόξα με τον Μέσκα. Αστόχησε και αυτός μετά από πλασέ του από πλεονεκτική θέση.

Ανέβασε ρυθμό ο Απόλλωνας στα επόμενα λεπτά και ισοφάρισε στα δοκάρια την Δόξα. Ο Κοστάκε δύο λεπτά μετα την φάση του Μέσκα, σημάδεψε το δεξιό κάθετο δοκάρι του Αντωνίου από τον ύψος της επανορθωτικής.

Έπεσε ο ρυθμός του παιγνιδιού στο επόμενο 20 λεπτό με την Δόξα να απειλεί ξανά στο 76ο λεπτό με ένα αδύναμο πλασέ του Ναμπί και η μπάλα πέρασε έξω.

Με την είσοδο του στο παιγνίδι απείλησε ο Μαλεκκίδης στο 78ο λεπτό μετα από μπαλιά του Φιλιώτη και ο Αντωνίου έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Ο γόρδιος δεσμός έλυσε στο 86ο λεπτό με αυτογκόλ του Εκπολό και 1-0 για την Δόξα. Μετά από στραβοκλωτσιά του Εκπολό, ο Βελκόφσκι με μία έδωσε πάσα απευθείας στον Ασάντε που αυτός με μία έδωσε κάθετη πάσα στο Ναμπί που στο ένας εναντίον ενός πέρασε και τον Λέουβενμπεργκ το πλασέ του χτύπησε στον Εκπολό με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Απάντησε με Κρέμτσικ ο Απόλλωνας στο 89ο λεπτό, απέκρουσε σωστά ο Αντωνίου.

Αυτήν ήταν και η τελευταία φάση του παιγνιδιού και τελικό σκορ 1-0 για την Δόξα.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων: Λεουβενμπέργκ, Σιέλβικ(Εκπολό 78'), Άδωνη, Κρμέντσικ, Ποντικού(Μάρκες 68'), Γιούρσεβιτς(Μαλεκκίδης 68'), Αρτέαν, Κοστάκε(Πεΐμπέρνς 58'), Παναγιώτου, Σοφοκλέους(Βαλμπουενά 58'), Κολ.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Εκπολό, Πεΐμπέρνς, Μαλεκκίδης, Βαλμπουενά, Μάρκες, Κλεΐν, Χρυσοστόμου.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Ναμπί, Βελκόφσκι, Τραΐτσέφσκι, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα(Κυριάκου Χ 64'), Πουριτς, Ασάντε, Χάνι.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Λοΐζίδης, Αντενόν, Κυριάκου, Κυριάκου Χ.

Σκόρερ: -/ Εκπολό (Αυτογκολ) 86'

Κίτρινες: - / Προβυδάκης, Τάντι

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Kajtazovic Nejc