Με ανατροπή…«πράσινο» το ντέρμπι!

Μεγάλη νίκη για τον Άρη με «χρυσό» σκόρερ τον Μπαμπίκα, ο οποίος έφερε «τούμπα» το ματς και έκανε το 2-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Άρη, ο οποίος νίκησε με 2-1 την ΑΕΛ στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «ελαφρά ταξιαρχία» με πρωταγωνιστή τον Μπαμπίκα, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι κατάφερε να γυρίσει το 1-0 εναντίον της σε 2-1 υπέρ της.

Η ομάδα του Σίλας προηγήθηκε με αυτογκόλ του Γιαγκό μόλις στα 20 δευτερόλεπτα του αγώνα, όμως ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 στο 50’ με τον Μαγιαμπέλα και στο 87’ με τον Μπαμπίκα το γύρισε σε 2-1.

Η ΑΕΛ έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα, καθώς σκόραρε από το 1ο λεπτό του αγώνα, όμως στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς ο Άρης, χωρίς να καταφέρει να ισοφαρίσει και έτσι έληξε το πρώτο μέρος υπέρ της ΑΕΛ.

Από την άλλη η «ελαφρά ταξιαρχία» μπήκε πολύ πιο καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 50’ ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε το ματς, όμως ο Άρης στα τελευταία λεπτά έκλεψε την παράσταση και στο 87’ σκόραρε με τον Μπαμπίκα για να πάρει το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

Α’ ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος με το «καλημέρα» του αγώνα η ΑΕΛ μόλις στα 20 δευτερόλεπτα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Χάσα από δεξιά έκανε την συρτή μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Άρη, ο Γιαγκό στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 υπέρ του αντιπάλου.

Η ΑΕΛ μετά το γκολ που πέτυχε πήρε τα πάνω της και μέχρι το 15’ είχε το πάνω χέρι μέσα στο γήπεδο. Από την άλλη ο Άρης επηρεασμένος στα πρώτα 15 λεπτά έκανε αρκετά λάθη, όμως στην συνέχεια ανέβηκε και προσπάθησε να φτάσει προς την ισοφάριση. Η καλύτερη στιγμή της «ελαφράς ταξιαρχίας» ήταν στο 22’. Ο Μαγιαμπέλα από δεξιά έκανε την σέντρα, ο Μπέγκνσον το σουτ, απέκρουσε ο Μπέκερ και μετά έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΛ σε κόρνερ.

Ο Άρης στα τελευταία λεπτά άσκησε πίεση για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ. Έτσι η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Σε γενική εικόνα η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτα 15 λεπτά, σκόραρε ένα γκολ, όμως στην συνέχεια ο Άρης ήταν καλύτερος και πιο δραστήριος, χωρίς να τα καταφέρνει να σκοράρει.

Β’ ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αλλαγές. Ο Άρης πραγματοποίησε δύο αλλαγές, εκτός έμειναν οι Σικόρσκι και Σπόλιαριτς, ενώ στη θέση τους πέρασαν οι Μπαμπίκα και Τζαβέ, οι οποίοι βοήθησαν στην αγωνιστική αλλαγή του Άρη. Από την άλλη ο Σίλας έκανε μία αλλαγή, άφησε εκτός τον Παπαφώτη και έβαλε μέσα τον Τσιμπόλα.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά αυτή τη φορά το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 50’ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Μαγιαμπέλα. Μπαλιά του Καζού προς την μεγάλη περιοχή και στον Μαγιαμπέλα, ο οποίος είδε εκτός τον Μπέκερ και με έξυπνη κεφαλιά έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ μετά το 55’ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κρατήσει και αυτή μπάλα. Όμως τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Άρης, καθώς στο 87’ ο Μπαμπίκα πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 2-1, χαρίζοντας μεγάλη νίκη στον Άρη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (90+2'Ντελμίρο), Μπένγκστον (78'Μπένγκστον), Σπόλιαριτς (46'Τζαβέ), Μπράουν (64'Γιαπλόνσκι), Σικόρσκι (46'Μπαμπίκα), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα. Μπρόρσον, Σόκε.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Ντελμίρο, Σλόγκαρ, Γιαπλόνσκι, Τζαβέ, Μπαμπίκα, Πάνκοφ.

ΑΕΛ: Mούριελ, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Χάσα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (46'Τσιμπόλα), Μιραλάς, Τσέποβιτς (84'Μιλιντσεάνου), Σάντος, Ντα Σίλβα (78'Φραντζής), Κοντινέλα (71'Παντελή).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μακρής, Παντελή, Λουκά, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Ιωάννίδης.

Σκόρερ: 50' Μαγιαμπέλα, 87 Μπαμπίκα/ 1' Γιαγκό (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 31' Κώστας Τσιρώνης (τιμ μάνατζερ), 39' Μπένκσον, 77' Σπιλέφσκι (προπονητής) / 23' Ζντραφκόφσκι, 82' Σάντος

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος